? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1992
Gösterim Tarihi
1993
Süre
130dk

Oyuncular

Harrison Ford Harrison Ford
Dr. Richard Kimble
Tommy Lee Jones Tommy Lee Jones
Samuel Gerard
Sela Ward
Helen Kimble
Julianne Moore Julianne Moore
Dr. Anne Eastman
Joe Pantoliano
Cosmo Renfro
Yönetmen
Andrew Davis
Senarist
Jeb Stuart
David Twohy
Müzik
James Newton Howard
Yapımcı
Arnold Kopelson
Görüntü Yönetmeni
Michael Chapman
The Fugitive

Kaçak

The Fugitive

8.3/10 IMDB Puanı: 7.8
Chicago Memorial Hastanesi’nde saygıdeğer bir cerrah olan Doktor Richard Kimble (Harrison Ford), Chicago şehrinin ABD başkanı George W. Bush kadar zeki! polisleri tarafından karısını öldürmekle suçlanmaktadır. Dr. Kimble bunu reddetmekte, karısını tek kollu bir adamın öldürdüğünü söylemektedir, fakat deliller aleyhinedir.

Mahkemeye çıkarılan Dr. Kimble suçlu bulunur ve zehirli iğneyle öldürülmesine karar verir. Dr. Kimble öldürüleceği yere nakli sırasında onunla beraber nakledilen diğer mahkumların kaçış entrikaları sayesinde kurtulur ve kaçar. Kimble’ın hedefi karısını öldürdüğünü söylediği tek kollu adamı bulmaktır. Ancak Kimble’ın işi kolay değildir; çünkü peşinde fazlasıyla inatçı bir dedektif olan Samuel “Sam” Gerard vardır. Kimble hem tek kollu adamı bulup cinayeti onun işlediğini kanıtlamak hem de bu süre zarfında dedektif Gerard’a yakalanmamak zorundadır.

Yorumlar

Yorum Yaz
Yaptığı inanılmaz gişe ile adından 93 yılında fazlasıyla söz ettiren polisiye-suç temalı bu harika filmi geçtiğimiz günlerde keşfettim. TV de bir bölümünü izlemiştim, bizim TV lerimiz böyle filmleri çok seviyorlar, kötü anlamda değil, iyi ki böyle filmleri seviyorlar.

Özellikle Jason Bourne üçlemesini izledikten sonra aksiyon filmi dediğimiz türün ne kadar boş olduğunu öğrenmiştim. Çünkü Bourne serisi, belirli bir çıta koymuştu bu türe. Bol keseden çekilen 2. ve 3. sınıf saçma aksiyonlar ile vakit kaybedeceğime, derin araştırmalara girdim. Bazen IMDB'de saatlerim geçiyor bu işi yaparken. Zevk de alıyorum açıkçası, IMDB'de surf yapmak, face ve twitter da geyik yapmaktan çok ama çok faydalı. Tavsiye ederim. Neyse, burayı geçersem Face/Off ile tanışmıştım bundan 3 ay önce. Adını ve sanını duymakla beraber merak ediyordum açıkçası. Bu filmi de atlattıktan sonra bu türde kült film arama yoluna koyulduğum son aylarda, The Fugitive'e rastladım.

Diyorum ya, benim amacım 3. sınıf aksiyon filmleriyle vakit öldürmek değil, bu türün en kült ve en başarılı, aksiyonu az, macerası ve sürükleyiciliği çok filmlerini arıyordum. Yani sadece film yapalım, pop corn yensin kafasında yapılan bir film değildi bulduğum şey. The Fugitive, şu ana kadar gördüğüm en iyi polisiye filmlerinden birisi. Hatta Seven ve Heat'den sonra gördüğüm en iyi 3. film. Ciddiyim, abartmıyorum.

Konusu, günümüzün en popüler oyunlarından Max Payne'e feci ilham kaynağı olmuş. Kendisi de bir dizi uyarlaması zaten, bunda bir sıkıntı yok. Yani, bu tür konuları, intikam ve polisiyeyi birleştiren konuları sevenler için kaçırılmaz fırsat. İlk fırsatta Bourne hayranlarına ve Die Hard tutkunlarına tavsiye edebilirim. Ayrıca, filmde bulabileceğiniz hiçbir eksik nokta yok. Herşey yerli yerinde, mantık hatasına sebebiyet vermeyecek şekilde ilerliyor hikaye. Akıl dolu senaryosu ve akıl dolu oyunculukları var. Tommy Lee Jones'un Oscar'a ulaştığı harika performansı çok müthiş ve karizma bir polis karakteri çiziyor bizlere.

Gayet müthiş J. Newton Howard müzikleri de cabası. Eğer ki Bourne serisinden sonra büyük bir sıkıntı içerindeyseniz, arayışınız kesinlikle The Fugitive olmalı.
0 Oy
hapisten kaçış varsa bende varım izlenir :D
0 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi

Özel Dosya

04
Kas.2010

Televizyondan Sinemaya...

İşte sizin için seçtiğimiz en iyi televizyon dizisi uyarlamaları. İçlerinde sizi şaşırtacak olanlar var mı?

x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum