? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2003
Gösterim Tarihi
26 Mayıs 2006
Süre
108dk

Oyuncular

Jim Carrey Jim Carrey
Joel Barish
Kate Winslet Kate Winslet
Clementine Kruczynski
Kirsten Dunst Kirsten Dunst
Mary
Tom Wilkinson
Dr. Howard Mierzwiak
Elijah Wood Elijah Wood
Patrick
Mark Ruffalo
Stan
David Cross
Rob
Yönetmen
Michel Gondry
Senarist
Charlie Kaufman
Michel Gondry
Müzik
Jon Brion
Yapımcı
Anthony Bregman
David L. Bushell
Görüntü Yönetmeni
Ellen Kuras
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Sil Baştan

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

8.6/10 IMDB Puanı: 8.5
Joel Barish ve Clementine Kruczynski iki yıldır beraberdirler fakat gitgide daha da kötüleşen ilişkileri neredeyse bitmek üzeredir. Clementine bir gün yeni keşfedilen bir makine için denek olmayı kabul eder. Bu makine insanın hafızasını gözler önüne sererek istenilen yerleri silme özelliğine sahiptir. Clementine de Joelle olan ilişkisini hafızasından sildirmek ister. Deneyden sonra artık ne ilişkisini ne de Joel'i hatırlamamaktadır...

Bunu öğrenen Joel küplere biner ve o da hafızasından Clementine'i sildirmek ister. Makineye bağlanıp ilişkisini yeniden izlerken yaşanılan güzel şeyleri görünce Joel pişman olur ve makineyi durdurmak ister...

Yorumlar

Yorum Yaz
Michel Gondry’nin yönetmenliğinde çekilen film bir bilimkurgu filminin nasıl bu kadar romantik de yapılabileceğini gözler önüne seriyor. Filmde Jim Carrey ile Clementine Kruczynsk başrolleri paylaşıyor. Jim Carrey, bir gün ilişkisi olduğu Kruczynsk’in hafızasını isteyerek sildirdiğini öğrenir. Kruczynsk artık Carrey’i hiç hatırlamamaktadır. Carrey çok sinirlenir ve aynı yöntemle hafızasını sildirmeye karar verir. Hafızasını sildirirken de kötü giden ilişkilerini gözden geçirme şansı bulur ve hafızasından silinen her hatırayı geri almak ister.  Carrey bu ilişkiyi hafızasından sildirmek istemesinden çok pişman olmuş ve bunu ne pahasına olursa olsun engellemeye çalışmaktadır.
0 Oy
Filmi bitirip ikinci bir kez izlemeye başlarsanız, ilk izleyişte pek de göze batmayan birtakım şeylerin aslında sandığınızdan farklı kaynaklara sahip olduğunu görüyorsunuz ve karşınızdaki öykü, başka bir öyküye dönüşüyor. ‘Akıl Defteri’ ve ‘Dövüş Kulübü’ gibi filmlerin maharetle oynadığı bir bilmece oyunu bu. Charlie Kaufman da bu oyunu oynuyor ama tabiri caizse oyunun şehvetine kapılmıyor; bilmeceyi filmin çekirdeği, hatta konusu hâline bile getirmiyor. Bunun sonucunda da ‘Sil Baştan’, bir polisiye gibi matematiksel bir düzlemde, bilmece çözme tutkusuyla işleyen bir film değil... Tamamen duygusal bir düzlemde işliyor. Kaufman ile Gondry’nin bu filmdeki muazzam başarısı - ve filmi diğer hafıza öykülerinden bir çırpıda ayıran yanı- da bu zaten.”
0 Oy
İyi Ve Kötü Arasındayım Bu Kadar Yüksek İMBD Puanı Almasını Hala İnanamıyorum. !
0 Oy
Milenyum'da çekilen en sağlam yapıtlardan birisi. Özgün, ironik ve deli dolu bir senaryo. Aşk ve romantizm üzerine yapılandırılan bir Bilim-Kurgu. Jim Carrey ve Kate Winslet döktürüyorlar. Carrey'nin kariyerindeki en iyi film diyebilirim. Gerçi daha bir çok önemli yapıtı oldu. Truman Show, Dumb & Dumber, The Man On The Moon gibi. Ama bu filmi bir başkaydı. Çok farklı ve karmaşık ama bir kadar da özgün ve mükkemmel kurgusu var. İzlemeyen çok şey kaybeder. Özellikle de özgün film arayanlar için.

9/10
+ 1 Oy
bu film insanı ağlatmaz.ama daha etkili duygular bırakır.kate winslet ve jim carrey'nin muhteşem samimi oyunculuğu akılda kalıyo gerçekten.konusuda enteresan işlenişide tıpkı dejavu filmi gibi.kesinlikle izlenilmesi gereken bi film.hüngür hüngür ağlamadanda romantik film izlenebilceğini gösteriyo bu film.puanım 9.

'tamamen bir yabancı olduğunu fark edene kadar birisiyle zaman geçirmek ne kadar da acı'
0 Oy
Oyuncu kadrosu çok iyi.
+ 4 Oy
Charlie Kaufmann gibi bir insanüstü kişilik bile bu filmi izlemenizi sağlayabilir. Micheal Gondry'nin "görünüşe göre" tek başyapıtı ! Kate Winslet ve Jim Carrey el ele Oscar'ları toplaması gerekirdi.. Ama girmiyorum artık akademiye.

Yine özgün bir sci-fi teması. Çok seviyorum ben böyle özgünlükleri be.
0 Oy
kim derdiki bu film efsane olur diye :)
+ 1 Oy
SİLMEK ÇÖZÜM DEĞİL!

=== Filmde Joel ve Clementine in ilginç aşk ve hayat hikayesi anlatılmış. Bu ikili çok yakın iki sevgilidir. Hayatları iyi gitmektedir ki bir güne kadar... Kate hafızasından Joel sildirmeye karar vermiştir ve bu da olmuştur. Bunu öğrenen Joel de aynı şeyi kendisi için yapar: yani o da Clementine'ini hafızasından sildirmeye karar verir ve Clementine'in bu işlemi yaptığı yere başvurur. Sonra hafıza silme işlemi başlar. İşlem devam ederken, Joel Clementine'i kendi beyninde birden bire silme işleminden vazgeçer ve sildiren uzmana karşı amansız mücadele başlar.=== Filmdeki mesaj şu: anıların tamamı silinse de anıların aynı kişiyle yaşanmaması gibi bir ihtimalin olmamasıdır. Yani aşık olduğumuz kişiye yeniden aşık olmamak için hiçbir engel yok. Çünkü aşk nedensiz sualsiz bir şey. Kısacası Elektrik meselesi...=== Oyunculardan Clementine çok beğendim. Jest mimikleri çok sempatik idi. Çoğu erkek -ben dahil- öyle biriyle yaşamak ister.Tren sahnesindeki tavırları da hoşuma gitti:)

=== Olumsuz yanlar ise birincisi ana karakterlerin ne işle meşgul oldukları bilinmiyor. Kısa da olsa önemsiz de olsa bu verilmeli idi. Diğer eksiklik ise filmde tek odak noktası kate ve Joel üzerine idi. Bunun yanına yan olaylar eklense daha güzel olurdu. Başka bir eksiklik karakterlerin üzerine fazla durulmamış. Biraz daha detaylı işlenebilirdi.=== Senarist, kurgucu ve yönetmen uyumunun en iyi olduğu filmlerden bir tanesi diye düşünüyorum. Filmin kurgu tekniği çok iyi idi. Başta kafa karıştırıp en sonunda bunları flashbacklerle çözmek mükemmel olmuş bence.=== En beğendiğim sahne trende oynanan sahnedir.

=== En beğendiğim replik ise "Unutkanlar şanslıdır. Çünkü hatalarının derdini çekmezler".

KRİTERİM:100//83
+ 3 Oy
ilginç bir hikaye ve sonsuz bir aşk hikayesi. beğeniyle izlediğim bir filmdi.
+ 1 Oy
gerçektenden hafızalara kazınan bir filmdi...
+ 2 Oy
filmi bitirip ikinci kez izlemeye başlarsanız, ilk izleyişte pekte göze batmayan  birtakım şeylerin aslında sandığınızdan farklı kaynaklara sahip olduğunu görüyorsunuz ve karşınızdaki öykü, başka bir öyküye dönüşüyor.
+ 1 Oy
eğer vakt-i zamanında sizin de başınızdan bir ayrılık geçmişse ve hala seviyorsanız gerçekten güzel bir film
+ 5 Oy
Keşke her Sevgililer Günü'nde bir günlüğüne de olsa vizyona soksalar... Sevgiliyle bu filmi tv'de izlemek başka sinemada izlemek başka.
Michel Gondry-Charlie Kaufman'dan çok iyi bir yapım çıkmış. Keşke bu ikili, ortaklıklarını devam ettirebilselerdi. Gondry bu yapımdan sonra özgün yapımlar çekse de hiçbiri bu film kadar etkileyici ve başarılı değildi. Şimdiyse Hollywood'un yüksek bütçeli Green Hornet'i kotardı, vizyona girmesini bekliyor. Çizgisinden biraz sapmışa benziyor.

Kate Winslet, uçarı-delidolu-çılgın Clementine rolünde döktürmüş. Jim Carrey bir kez daha oyunculuk dersi veriyor. (Bazılarına abartı gelebilir bu; ama Carrey kesinlikle müthişti. Döktürüyor adam.) Yan rollerde güzel sarışın Kirsten Dunst, Mark Ruffalo, Tom Wilkonson ve Elijah Wood gibi başarılı isimleri bünyesinde barındırmış film. Özellikle Ruffalo'yu gözlüklü hafıza silici rolünde izlemek güzeldi.

Filmse türden türe atlıyor. Bu da oldukça zevk veriyor. Dram-romantizm-komedi-bilim/kurgu-polisiye türlerinde dolaşarak eğlenceli 1 saat 46 dakika geçirtiyor. Inception'ı seven bunu da sever, diyerek iki film arasında benzerlikler olduğunu belirteyim. Memento gibi flashbackleri yoğun kullanan filmlerden hoşlananlara da tavsiye edilir.
+ 4 Oy
guzel ve seyredilmesi keyifli bi film.

bir dk bile sıkılmadan izlenebiliyor.

devamlı eski anılara gidip onlarla bogusmak ve bazı seylerı engellemek ıcım eglencelı ve sempatik gayretleri var.
+ 4 Oy
yorumlardan etkilenerek bu filmi izledim ama açıkcası hiçde söylenildiği gibi unutulmazlarım arasına giremez :S belkide beklentim yüksekti bilmiyorum ama derinden etkileyen bir aşk söz konusu değil.
+ 2 Oy
AŞK FİLMİNDEN DAHA ÖTEDE

aşk filmi denince olan klişelerin çok dışına çıkmış, aşkı farklı bir metoda sokup beynin içinde dolanıldığı ve aşkın hafıza silninmesine rağmen değişmeyeceğini çok farklı bir dille anlatan sıradışı bir yapım. filmi farklı bir şekilde umuyordum, ama bu film yapılacağının en iyisi desem yalan olmaz heralde. filmde bir gibi görünsede ara bir konu daha var. ara olan hikaye ara ara boşluk olacağına tam dolduralım hesabından (bence)  filme farklı bir atmosfer katmış, ki bu filme daha da değer katıyor.

oyuncular ise büyüleyici. özellikle jim carrey ve kate winslet. müthiş uymuşlar birbirlerine. hele jim carrey'in joel'in çocukluğunu oynadığı sahneler hem komik hem de zoru başarmak olmuş. diğer oyuncular ise harikalar tabii ama jim carrey ve kate winslet daha ön planda olduğundan onlar tabii daha fazla alkışı hakediyor.

son olara: aşk, bilim kurgu (nerede demeyin, adamın hafızasını neyle siliyorlar ya) ve zihinin karışacağı unutulmaz ve farklı bir aşk filmi: 8.8/10
+ 4 Oy
Jim Carrey 23 numaradan sonra yune sasirtiyor.. Guzel bir film olmus..cok gercekci..Film en iyiler arasinda olmayi gercekten hakk ediyor
+ 5 Oy
bi kere film o kadar gercekci ki;filmin sonunda sasirip kaliyorsunuz...hikaye bi olaydan ibaret gibi görünsede,gercekten bir kac olayi dolayli yönden anlatan bi film 10/10 :)
+ 5 Oy
hikaye, kurgu, oyunculuklar vs vs. herşeyi yönünden güzel filmdir. ilk başlarda anılar arasında gidiş gelişler yüzünden konuyu anlamakta zorluk çekiyorsunuz ama sonrasında çok güzel vakit geçirip değişik bir dünyaya gideceğiz hatta kendinizi bile sorgulayabileceğiniz bir film izliyorsunuz. jim carrey ve kate winslet gerçekten çok iyi seçimler. onların oyunculukları filmi daha bir başka yöne götürüyor. özellikle jim carrey'i komedi dışında izlemek güzeldi.
+ 6 Oy
hikaye, kurgu, oyunculuklar vs vs. herşeyi yönünden güzel filmdir. ilk başlarda anılar arasında gidiş gelişler yüzünden konuyu anlamakta zorluk çekiyorsunuz ama sonrasında çok güzel vakit geçirip değişik bir dünyaya gideceğiz hatta kendinizi bile sorgulayabileceğiniz bir film izliyorsunuz. jim carrey ve kate winslet gerçekten çok iyi seçimler. onların oyunculukları filmi daha bir başka yöne götürüyor. özellikle jim carrey'i komedi dışında izlemek güzeldi.
+ 5 Oy
Hoş bir film. Oyunculuklar iyi. Hikaye sürükleyici ve masalsı. Çok güzel bir aşk filmi. Etkileyici. Jim Carrey'i bu tür filmlerde izlemek şaşırtıcıydı. Umarım kariyerini böyle devam ettirir.
+ 4 Oy
müthiş bir film
+ 4 Oy
Keşke tamamen unutup tekrar izleyebilsem dediğim filmlerden biri,unutamayacağım bir deneyimdi.
+ 4 Oy
Kate Winslet klasiğini bozmamış ve yine bir drama da harikalar yaratmış... aynı zamanda filmde kendisine her renk saçın yakıştığını kanıtlamış olağanüstü bir güzellik^^
+ 5 Oy
Yoğun ısrar üzerine ikinci kez izledim filmi. Halen bu filmin neden en iyi filmler arasında olduğunu kendime sormadan edemiyorum. Büyük ihtimal izlerken sıkılacağınız, ilginç bir konuyu ağır ve yorucu şekilde işleyen bir film.
-3 Oy
Klasik Jim Carrey filmlerinden uzak. Nasıl ki The Number 23 filminde bizi şaşırttıysa aynısını bu film içinde söyleyebiliriz.Filmin diğer kahramanı Oscar lı Kate Winslet yine oyunculuk anlamında gözlerin pasını siliyor. Ancak bazı sahnelerin sizi filmden kopardığıda gerçek. Ama Jim Carrey ve Kate Winslet hayranları için keyifli bir film.
+ 6 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum