? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2009
Süre
94dk

Oyuncular

Christos Stergioglou
Baba
Michelle Valley
Anne
Aggeliki Papoulia
Büyük kız kardeş
Mary Tsoni
Genç kız kardeş
Hristos Passalis
Erkek kardeş
Anna Kalaitzidou
Christina
Yönetmen
Giorgos Lanthimos
Senarist
Giorgos Lanthimos
Yapımcı
Yorgos Tsourgiannis
Görüntü Yönetmeni
Thimios Bakatatakis
Kynodontas

Köpek Dişi

Kynodontas

8.3/10 IMDB Puanı: 7.2

Üç genç kardeş, baskıcı anne babalarıyla, sanki paralel bir evrende, farklı bir gezegende yaşar gibidir. Farkında olmadıkları bir tutsaklıkta yaşadıkları bu evde, günlerini hep aynı kaseti dinleyerek geçirirler. Sürekli yeni kelimeler öğrenen bu gençler için anlam bilindik sınırların çok dışındadır. İzole yaşamlarını erkek kardeşleri fark etmeye başlayınca, ailedeki dengeler alt üst olur.

İstanbul Film Festivali'nin mayınlı bölgesindeki bu film, işlevsiz ailelerin gelebileceği son noktayı gösteriyor...

Yorumlar

Yorum Yaz
Sinemanın geleneksel kurallarını yıkma yeteneğindeki Fransız Yeni Dalgası’na çok benzer bir biçimde “Köpek Dişi” aile kurumunu parçalıyor. Sevimli karakterler, bariz bir neden-sonuç ilişkisi ve eylemlerin ardındaki motivasyonları anlamak isteyenler için bu film son derece sinir bozucu olabilecekken geleneksel anlatı söylemlerine bağlı kalmaktan ziyade toplumsal normlarla oynayan bir film arayanlar için “Köpek Dişi” güçlü bir tercih olacaktır
0 Oy
Sanırım Kahramanmaraş'taki intihar vakasının ardından üzerinde çok konuşulması, iyi analiz edilmesi gereken bir film. Anne ile çocukları arasındaki bağın kopamadığı, annesel deliliğin hakim olduğu sosyo-kültürel koşulların sonuçlarını düşünmek gerek. Gerçeklikten izole edilmiş çocukların dünyayı nasıl algıladığına dair sözünü hiç sakınmadan söyleyen bir film Köpekdişi.Film yer yer sürrealist özellikler gösterse de, bugün Türkiye'de yaşanan bu tür vakalar, bunların gerçeküstü değil, bizzat gerçek olduklarını gösteriyor. Köpek Dişi'ni yeniden ve yeniden izlemeye çok ihtiyacımız var...
+ 1 Oy
Bazı tarafları bana Oldboy'u hatırlattı. Onun kadar etkileyici ve sarsıcı bir yapım. Geçen senenin en iyilerinden bir tanesi. Yunanistan'dan da sağlam filmler çıkıyor. İşlevsiz, dış dünyadan soyutlanmış bir ailedeki çarpık ilişkiler başarıyla taşınmış sinemaya. Film, ailenin ikamet ettiği evde geçiyor ve yönetmen, kamerasını bu evden dışarıya mümkün mertebe az çıkartmış. Bu da kardeşlerin ruh durumunu anlamamıza olanak sağlıyor. Bu ailenin hayatı çok basit. Baba işe gider ve alışverişleri yapar. Anne oğlunun kaçışından sonra kendi içine kapanmıştır. Çocuklarıyla çok fazla ilgilenmez. Daha çok giden oğlunun yasını tutar. Çocukların sorumluluğunu da baba üstlenir. Çocuk diyorum ama aslında hepsi 25'lerinde bireyler. Bir sorunları var: Üçü de özürlüdür. Aslında eğitim görebilseler çoğu şeyi öğrenebilecek, aileye çok fazla yük olamayacak kişiler. Ama baba, çocuklarını dış dünyadan sakınıyor. Onların zarar görmesini istemiyor. O yüzden onların bu 'durum'larından faydalanıp onlara dışarıda onları yiyecek kedilerin olduğunu söylüyor. Dışarı çıkmayın! Zaten bahçelerine giren bir kediyi oğlunun büyük makasla öldürmesi de bundan. Çünkü ona göre bu hayvan çok tehlikeli. Öldürmezse kendisini öldürecek. Kısacası ailesi tarafından çarpık bir eğitime tabi tutulan çocukların ruhsal durumu perdeye çok iyi yansıtılmış. Baskıcı, faşizan bir yönetim de hakim evde ve tabiki faşizan yönetim babanın elinde.
Sonuçta önemli bir yapım.

Spoiler

Filmde abinin kardeşiyle ilişkiye girdiği (tabiki babanın kararıyla) sahne sarsıcıydı. Özürlü de olsa bir babanın kızını, kardeşinin cinsel açlığını gidermesi için kullanması nereden baksan şerefsizce, Allahsızca bir durum. Oldboy'un yarattığı etkiyle bunu kastetmiştim. Orada da baba, kızıyla ilişkiye giriyordu. Baba, yattığı kişinin kızı olduğunu tabiki bilmiyordu. Zaten öğrendiğinde de buna neden olan dilini kesiyordu. Buradaysa baba, hiçbir şeyden pişmanlık duymayan, bu kararı verirken bir buçuk saniye bile düşünmeyen birisi.

Spoiler
-1 Oy
DÜZELTME:

ERKEK KARDEŞLERİ FARKETMİYOR,

BÜYÜK KIZ KARDEŞ FARKEDİYOR.
-1 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi

Haberler

20
Oca.2011

Bal Oscar'dan Elendi

Bu yıl en iyi yabancı film dalında Oscar'da yarışacak 9 aday belli oldu. Semih Kaplanoğlu'nun ülkemizi temsil eden Bal filmi ne yazık ki listede yok.

x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum