? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2010
Gösterim Tarihi
22 Ocak 2010

Oyuncular

Uğur Yücel Uğur Yücel
Abbas
Kenan İmirzalıoğlu Kenan İmirzalıoğlu
Akrep Celal
Nejat İşler Nejat İşler
Ensar
Berrak Tüzünataç
Ezo
Ceyda Düvenci Ceyda Düvenci
Cavidan
Sırrı Süreyya Önder
Asayiş Şube Müdürü
Yönetmen
Yıldız Uğur Yücel
Senarist
Kubilay Tat
Görüntü Yönetmeni
Tolga Kutlar
Ejder Kapanı

Ejder Kapanı

6.4/10 IMDB Puanı: 6.4

İstanbul'da, kurbanların hepsinin de aftan yararlanıp çıkan sübyancılar olduğu bir cinayetler zinciri başlar. Hemen öncesinde, Güneydoğu'da askerliğini yapan Ensar'ın 12 yaşındaki kız kardeşine tecavüz edilir. Sonrasında Ensar ortadan kaybolur. Cinayetler ortaya çıkınca şüpheler Ensar üzerine yoğunlaşır. Cinayet masasından müdür yardımcısı Abbas  ve başkomiser "Akrep" Celal soruşturmayı üstlenir. Katil çok zeki ve hızlı hareket etmektedir. Üstelik halk, suçluları cezalandırdığı için katili desteklemektedir.

Yorumlar

Yorum Yaz
Anlaşılan senarist Kubilay Tat yönetmen Uğur Yücel'in baskısı altında kalarak yazmış. Sebebi ise sanki Uğur bey kendi çekmiş kendi oynamış gibi bir hava sezinledim. Anlamadığım Kenan İmirzalıoğlu ve Nejat İşler gibi aksiyona meyilli  boylu poslu starların var o koca balkon göbeğinle 4 kişiyi dövüyon ya da 3.kattan atlıyon(fizik kurallarına göre o işkembe patlar ya neyse) arabanla ters takla atıyon hele birde yok artık denecek olan köprüde araba ile uçma  
sahnesi. Kenan ile Nejat'a gelince en ufak bir aksiyon yok.
Filmde İstanbul'un  kaotik atmosferi iyi yansıtılmış senaryo birkaç mantık hatası hariç iyiydi. Daha doğrusu işlenilmemiş bir konu üzerine cesaretli bir yapım olmuş. Ama ortada oyunculuktan söz edemiyeceğim. Çünkü başından sonuna Uğur Yücel oynamış gibi.  Afişte ki yıldız isimleri görüp herhangi bir beklenti içine girilmemeli. Bir de Sırrı Süreyya Önder'i politik olarak sevmem ama filmin en nüktedan cümleleri ondan çıktı. Onu komedi filmlerinde görmeyi isterdim doğrusu.
Filmin hikayesinin özetine gelince anlaşılan rahşan affına bir hayli göndermede bulunulmuş zaten finalde müsteşarın oğlunun yaşını ve affın tarihi irdelense ortaya kısasa kısas durumu çıkar.
Bir nevi kendi adaletini kendin uygula filmi olmuş.
Final sahnesinde bir mantık hatası şöyle; okçumusa merdivenlerinden(karaköy) araba ile aksiyonel biçimde inip tarihi yarımadaya hedefine giderken ne hikmetse yeni camii'nin ordan tekrar karaköy'e köprünün üstünden uçtun. İstanbul'u iyi bilen birilerine çok saçma gelecek bir sahneydi
Ama yinede amerikanvari atmosferi ile seyredilebilir tarzda bir polisiye filmi olmuş. Görüntü yönetmenini ayrıca tebrik etmek lazım filme kademe atlatmış.  Beklenti içine girmeden seyredin.
0 Oy
ortalama bir polisiye .
0 Oy
ejder kapanı sinemamızın pek uğrak olmayan bir alana yani seri katil evresine selam duran bir 'ilk'

ve bana kalırsa amerika'dan esinlenmiş. hollywood'dan esinlenmiş gibi yaklaşımlar çok yanlış.

netice de insanlar emek verip bu filmi meydana getirmişler (gayette güzel ve sağlam film hani) ülkemizde sinema sektörü çok zor koşullarda dönen bir komplikasyona sahip, bu bakımdam ejder kapanı filmini en azından bir ilk olarak ele alıp daha ılımlı yaklaşmak en doğrusu.
+ 1 Oy
Poliseye dalında beyzanın kadınları adlı filmin gölgesinde kaldı. Muhtemelen oradan çıkamayacak :))
-2 Oy
Bu filmi dizi yapmamış olmalarına şaşırdım. Sağlam 3 sezon çıkar bundan. Dexter, flashforward karışımı birşeyler olmuş.
+ 2 Oy
filme daha üst perspektiften bakacak olursak, senaryosu, hayatın tam orta yerinden doğru yerden doğru zamanda alınmış bir kesit, önermesi ile içi dolu bir film.

sanki şeriat olsa bu gibi durumlarda celal ve onun gibiler için daha iyi bir ülke olurdu diye düşünmeden edemiyorum
0 Oy
sinema sever olarak ve UĞUR YÜCEL'i takdir edenlerden olarak ve Kenan İmirzalıoğlu hayranı olarak bu film için söylenecek olumsuz bir eleştiri sadece ses kalitesi daha iyi olabilir birde bazen film temposu düşüyor bunun dışında holwood filmlerini beğenmediğim için kıyaslamayacağım bile
+ 1 Oy
ayrıca filmle ilgili ilk yoruma da yüzde yüz katılıyorum:))
+ 1 Oy
keşke bu kadar özenti olmasak, keşke Behzat Ç. gibi polisiyelerimiz daha fazla olsa. İnandırıcılık sorununu bir türlü çözemiyoruz.Uğur Yücel'in o The Godfather tripleri falan hiç mi hiç olmamış. Filmin sonu oturmamış, Berrak'ın karakter hiç olmamış, bir tek filmi Kenan İmirzalıoğlu kurtarmış. Hele Uğur Yücel'in o hastaneden çıkması, taksi ile uçması falan suçum neydi Allahım dedirtecek cinsten. Erdal Beşikçioğlu'nun başrolündeki diziyi izledikten sonra polisiye ile ilgilenenlerin azıcık Emrah Serbes okumalarını ve hala Türk polisinin ana karakterimiz olduğunu hatırlamalarını temenni ediyoruz.
-1 Oy
----Ufak tefek Spoiler----
Biz ne çekersek bence Hollywood'un kötü olacak. Onlar bizden yüz yıl ilerde. O yüzden karşılaştırmaya gerek yok. Sinemamızda bu türden çok az film var. Yavuz Turgul Av Mevsimi ile yenisini ekleyecek. Sis ve Gece iyiydi mesela. Çok fazla film olmadığından karşılaştırma da yapamıyoruz. Ama tek başına ele alırsak çok iyi değil. Final aceleye gelmiş. Ayrıca katilin kim olduğu rahatlıkla ortaya çıkıyor. Nedeni için özeti okuyun. Polisiye filmlerinin en önemli kuralı katilin kimliğidir. Özette Ensar olduğu söyleniyor. Bir on beş dakika sonra onun olmadığı ortaya çıkıyor.

Neyse yönetmenlik çok içaçıcı değil. Aksiyon sahneleri de öyle. Yarım bir başarı söz konusu. Umarım bu türdeki filmler artar.
+ 1 Oy
haklarını yememeliyiz gerçekten başarılı türk sinemasına göre... uğur yücel başarılı bir kadroyla çok güzel bir iş çıkarmış.. dilerim çok daha iyilerini de yapar. vakti olan herkes izlemeli.
0 Oy
türk sinemasının şartlarını düşündüğümüzde çok iyi film senede kaç tane böyle film görüyoruz
-2 Oy
amerikan kült filmlerden alınma gibi durduğu anlar olmuş fakat biz alışmışız yabancı filmlerdeki o loş havaya ya hani,ülkemize oturtmakta güçlük çekiyoruz sanki biraz."kabadayı" filmini geçebilir diye umut etmiştim fakat sönük kaldığını hissettim.
0 Oy
uğur yücel ve kenan imirzalıoğlu'nun oyunculuğu dışında pekte tatmin etmeyen bir film, neredeyse senaryo orjinal cinayelerin aynısı.
-2 Oy
--Spoiler içerir-- Uğur abimin yönetmenliğinden pek memnun kalmadım.Righteous Kill den ilham alınmış ancak Jon Avnet in Righteous Kill de düştüğü hatalara düşülmüş yine.Se7en a göndermelerle dolu filmde senaryo da yönetmenlik te yetersiz.Hele Uğur Yücel in bir çatıdan atlaması sahnesi var ki,O sahne Uğur abimin içine nasıl sinmiş anlamadım(4 kişiyi dövdüğü sahnede cabası). Ayrıca katilin cinayetleri işleme "amacında" da biraz kolaya kaçılmış bence.Madem Righteous Kill den ilham alınmış,buna benzer bir şekilde katilimiz bir kimlik değişimine , inancını kaybetme aşamasına ya da ne bileyim farklı bişeylerle eylemlerini açıklayabilirdi.Filmi sadece Kenan İmirzalıoğlu sürüklüyor.Ama tabi bizim sinemamızın bulunduğu konum belli.İlk Türk seri katil filmi,bu tarz aksiyon filmleri nadiren geliyor vs.O yüzden Ejder Kapanı ,  Righteous Kill ya da herhangi bir amerikan polisiye-macera filmine yapılabilecek ağır eleştirilere maruz kalmayacak bence.Kalmamalı da.Film bence sadece Kenan İmirzalıoğlu nun herzamanki gibi yine harika oyunculuğu için izlenebilir.
+ 1 Oy
Aslında mantıklı bir isim koymuşlar. Nedenine gelince,
Krallar kızlarını korumak amacıyla bir kaleye kızlarını kapatır ve onu korumak amacıyla ejderhayı görevlendirir. Bu bildiğimiz klasik Orta Çağ hikayelerindendir. Burada Ensar'ı ejder, kız kardeşini prenses olarak düşünürsek, ve Ensar'ın sübyancıları birer birer öldürmesini "kapan" olarak düşünürsek gayet mantıklı bir açıklama ortaya çıkıyor. Biraz üzerinde düşünmek gerekiyor o kadar. Eğer ne demek istediğimi anlatamamışsam kusuruma bakmayın.
+ 3 Oy
konusu ilginç ama cidden başka isim bulamamışlar mı filme?
-2 Oy
uğur yucel en iyi oyunjulardan bırı yorumu yazanın film anlayışı 0 demekkı ayrıja nejat işler ve kenan imirzalıoğlu en yeteneklı oyunjular filmin franmanından guzel olduğu ap acık belli zaten
-6 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi

Haberler

22
Haz.2009

Ejder Kapanı'nın Çekimlerine Başlandı

Yönetmenliğini Uğur Yücel'in yaptığı "Ejder Kapanı"nın çekimlerine başlandı. Filmin oyuncu kadrosu Uğur Yücel, Kenan İmirzalioğlu, Nejat İşler, Ceyda Düvenci ve Berrak Tüzünataç gibi ünlü isimlerden oluşuyor.

x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum