? Beni Hatırla
The Road

The Road

7.9/10 IMDB Puanı: 7.3

Yaşanan nükleer felaketten sonra insanlık tam bir kaosa sürüklenmiştir. Açlık ve salgın hastalığın yanında silahlı çeteler birer tehdit haline gelmiştir. Bir baba oğlunu tehlikelerden korumak için güneye gitmeye çalışmaktadır. Soğuk hava ve açlık daha yavaş ilerlemelerine neden olmaktadır. Bununla birlikte kendilerini haydutlardan korumak için, yalnızca üç kurşun barındıran bir tüfekten başka bir savunma araçları yoktur. Yolculuk sırasında kaybettiği karısının hayalleri ile zorlu yola devam eden baba ve korumak zorunda olduğu çocuğu kendilerini güneyde neyin beklediğini bilmemektedirler. 

Yorumlar

Yorum Yaz
Gerçekten o kadar harika bir post apokaliptik tema var ki.. Gerçek kıyamet senaryosu işte böyle olur dedirtiyor. Viggo Mortensen'in Oscar'a aday olup kazanması gerekirdi, muhteşem bir performans. Aşırı da kilo vermiş rol için.

Ayrıca Robert Duvall'ı tanıyamadım filmde ancak bu kadar başarılı makyaj yapılabilirdi.

Kodi Smit-McPhee de gerçekten müthişti. Gerçekten müthişti..

Çok sarsıcı bir film kesinlikle.

10/8
+ 1 Oy
Şimdi iyi filme hakkını teslim etmek lazım.Viggo Mortensen Yüzüklerin Efendisi serisiyle şöhrete kavuştuğunda bunun devamını getirebilir mi? merak ediyorduk.Star sistemi tartışılır o ayrı konu.Adrien brody,Cuba gooding jr.ilk aklıma gelen örnekler.Star olduktan sonra 2.sınıf filmlere kadar düşen oyuncular var.Gelgelelim Mortensen(şark vaatleri,şiddetin tarihçesi) bu filmlerle kalıcı olduğunu gösterdi.Bu filmde en az onlar kadar başarılı.Durağan ama bir o kadar güzel bir film.Tek kızdığım nokta yoldaki zenciyi çıplak yolda bırakmasıydı.Gereksiz bir davranış.Sürpriz filmlerden biri.Çok reklamı yapılmamış ama izlendiğinde insanı saran bir film.İzlemeyenlere tavsiye ederim, kefil olacak kadar sevdim.
0 Oy
Guy Perce, Charlize Theron ve Robert Duvall 5-10 dakika boyunca görünüyorlar. Theron, filmin flashbacklerinde görünüyor. Perce'ü ise tanıyamadım. Saç-sakal karışınca tanınmaz hale gelmiş. Viggo Mortensen sağlam bir performans sergilemiş. Eşi tarafından terk edilmiş, açlığın, sefaletin, vahşetin hüküm sürdüğü bir coğrafya ve zamanda çocuğuna bakmak ve başına bir iş gelmemesi için onu kollaması gereken bir babayı/adamı çok iyi kotarmış.

2 saat gibi uzun bir süreye sahip bir film. Ağır ilerlemesi ve pek bir aksiyon içermemesi nedeniyle çoğu kişiyi sıkabilir. Baba-oğul arasındaki sevgiye odaklanan duygusal bir dram. Bir yol filmi, ki ismi de öyle. Yol filmlerini ve distopyayı sevdiğimden daha az sıkıldım. Yönetmen John Hillcoat'ın kullandığı renkler hikayeyle birebir örtüşmüş. Sadece flashbackler (babanın ölen eşini rüyasında gördüğü sahneler) renkli. Bunun dışında görüntü yönetmenliği oldukça başarılı olmuş. Bir adaylık (Oscar) alacak kadar kuvvetli bir görüntü yönetmenliği mevcut. Müzik pek yok; ama bunun pek farkına varılmıyor.

Cormac McCarthy'nin "Yol" kitabını okumak gerek. Eminim filmden daha etkileyici bir eserdir. Zira bu türden hikayeler sinemaya aktarıldığında büyülerini kaybediyorlar. Mesela "Körlük" filmi, romanın gerisinde kalan uyarlamalardan bir tanesi. Çok az uyarlama, romanı aşmakta. Bunlardan ilk aklıma geleni Coppola'nın "Apocalypse Now"ı. Joseph Conrad'ın "Karanlığın Yüreği" romanı kadar (belki de daha fazla) etkileyici...
0 Oy
Robert Duvall'ın filme dahil olduğu o kısacık sahneler aklımı başımdan aldı, ne büyük bir oyuncu bu adam ya!

+ 1 Oy
Çok yavaş ilerleyen oldukça kasvetli, vermek istediği mesajı sanki gözünüze sokan ve bunu sürekli tekrarlayan bir film bence. Yarattığı o bunaltıcı ortam gerçekten sizi geriyor. Filmin başı ve sonu olmadığı için bir süre acaba ne oldu da dünya bu hale geldi diye düşünebiliyorsunuz.The Road derken sadece ilerleyen yoldan bahsetse de bu filmi seyreden herkesin tad alacağını pek zannetmiyorum. Durağan devam eden, çok nadir olaylar gelişen ve sürekli sizde bir şeylerin artık olması gerektiği hissini verirken sadece kendini tekrarlamaktan ileri gitmiyor. Ama film içinde baba- oğul arasında böyle bir dönemde yaşanan sevgiyi de gözler önüne koyuyor. Bu sevgiyi izleyene iletmekte hiç de zorluk çekmiyor. Ve bu tür filmleri seyrederken aklınıza sürekli başımıza gelse ne olurdu gibi bir soru işareti de bırakmıyor değil.
+ 1 Oy
Film bahsedildiği gibi gayet ağır, hem dram hem işleyiş açısından. Kendi türünde başarılı diyebileceğimiz bir film. Charlize Theron'u daha uzun süre görmek isterdik figüran gibi sadece birkaç dakikalık rolü var. Ağır işleyişi olan çok fazla insan göremeyeceğiniz bir dram ister ve sıkılmam derseniz tavsiye edebilirim.
0 Oy
Çok başarılı bir film. İzlemenizi tavsiye ederim. Ağır ilerliyor fakat gayet güzel.
+ 1 Oy
Ağır temposuna rağmen çok duygusal,çok gerçekçi,çok yalın sağlam post apokaliptik drama.Görselliği ve senaryosu çok iyi.Çerpıcı bir baba-oğul hikayesinde hayatta kalma mücadelesini ibret alarak izliyoruz.9, Book of Eli gibi vasat filmlerin yanında türünde klasikler arasına girecek bir yapım Road.
+ 1 Oy
http://www.facebook.com/group.php?gid=109907442360522&ref=ts
+ 1 Oy
Filmin klişe bir konusu olmasına rağmen, yine bu klişeliği üzerinden atan başarılı bir yapım olmasıda, ayrı bir başarı. Oyunculuk ise Viggo Mortensen'in Lord of the rings'den kalan imajıda bu filmle bitiyor. Hiç şüphesiz senenin en iyilerinden biri.. Eğer izlemediyseniz önerimizi dikkate alın ve kaçırmayın derim.
+ 1 Oy
Kesinlikle muhteşem bir film. Oldukça duygusal. İzlenmesini tavsiye ederim. Ama bu film hiç bi dalda oscara aday gösterilmemiş. bunun nedenini de anlayamadım doğrusu kesinlikle oscarlık bi film
+ 2 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum