? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2005
Gösterim Tarihi
17 Haziran 2005
Süre
140dk

Oyuncular

Christian Bale Christian Bale
Bruce Wayne/Batman
Michael Caine Michael Caine
Alfred Pennyworth
Liam Neeson Liam Neeson
Ducard
Morgan Freeman Morgan Freeman
Lucius Fox
Gary Oldman Gary Oldman
James Gordon
Ken Watanabe
Ras Al Ghul
Katie Holmes Katie Holmes
Rachel Dodson
Yönetmen
Yıldız Christopher Nolan
Senarist
David S. Goyer
Yıldız Christopher Nolan
Müzik
David Julyan
Yapımcı
Larry J. Franco
Charles Roven
Emma Thomas
Görüntü Yönetmeni
Wally Pfister
Batman Begins

Batman Başlıyor

Batman Begins

8.9/10 IMDB Puanı: 8.3
Milyoner anne babasının gözlerinin önünde katledilmesi genç Bruce Wayne’de intikam takıntısına neden olan karşı konulmaz bir travma yaratır. Fakat kader bu şansı elinden alır. Ninja tarikatının lideri, tehlikeli ama onurlu bir adam olan Ra's Al-Ghul’e danışmak için Doğu’ya giderek ortadan kaybolmasının ardından geri döndüğünde Wayne; Gotham şehrini organize suç örgütleri ve tehlikeli suçlular tarafından istila edilmiş; miras olarak aldığı şirketi ise ellerinden kayarken bulur…
Malikanesinin altında bulduğu mağara ve orijinal zırhlı kıyafet Bruce Wayne'in yeni bir kimliğe bürünmesine yol açar. Artık kötülük yapanların içlerine korku salacak Batman’dir o. Bu yeni kılığı ve polis Jim Gordon’ın yardımlarıyla Batman, mafya babası Don Falcone, uyuşturucu tüccarı Jonathan-korkuluk- Crane ve kendini göstermek için doğru zamanı kollayan, Wayne’e çok da yabancı olmayan, gizemli bir üçüncü şahsın kurduğu çirkin düzeni yıkmak için işe koyulur.

Yorumlar

Yorum Yaz
Batman serisinin en göze çarpan müthiş oyuncu kadrosu ve yetenekli yönetmeni C. Nolan ile yeni bir başlangıç yapan bu yapım iyi bir iş çıkarmış. Kadroda tek aksayan Katie Holmes'tu. Tabii M. Chain "Alfred" karakterini iyi oyunculuğu ile kotarmaya çalıştıysada gözlerimiz aşina olduğu üzere rahmetli M. Gaugh'u aradı. Felsefe ve günümüz siyasetine göndermelerin olduğu senaryo fena değildi. İzlerken sıkılmayacağınız bir film.
0 Oy
Son iki filmde bulamadığım derinliği ve macerayı bu filmde bulmuştum.Güzel bir giriş olmuştu ancak devamı beklentilerimi karşılamadı açıkçası.İmdb'ye bakıp ezbere övgü yapmak kolay ancak devamının balon olduğunu düşünenlerdenim.Herşeyden önce Bob Kane'in çizdiği Batman ile Kara Şövalye'dekilerin bir alakası olduğunu düşünmüyorum.Bruce Wayne karakter olarak   insanlara kolay kolay güvenmeyen, akıllı bir karakterdir.Son filmlerde gördüğünüzün aksine.

İkinci filmin adı Kara Şövalye değilde Two Face Returns olablirdi.Çünkü başrolde Batman'dan ziyade Harvey Dent vardı.Bu filmde dengesiz olarak gösterilen Bruce ikinci filmde beceriksiz,psikopat son bölümde ise aptal bir şamar oğlanı olarak tasvir edilmişti.Bob Kane'in güçlü Batman'ınden geriye ne karizma nede başka birşey kaldı.Ha sırf klişe değil diye Batman'ı bir aptal olarak görmek hoşunuza gidiyorse birşey demem.Batman sever olarak benimkine gitmiyor.

Beğendiğim bir Batman filmi ve benim için son Batman filmi.Yeni bir seri gelinceye kadar bitmiştir olay şahsi olarak.Joker'in tekrar ısıtılıp verilmesine gerek var mıydı? Bane ne kadar iyi anlatıldı tartışılır.Bane'i izlerken hayal kırıklığına uğradığımıda belirteyim.Son filmin dövüş sahneleride yirmi küsür yıl öncekileri mumla aratıyor Cüneyt Arkın filmlerinden kalma.Hiçmi dövüş kareografisi eğitimi yapılmamış merak ediyorum.Nolan'ın Begins'ini beğenip sonrasında umduğunu bulamayanlardanım.Unuttuğum birşey kaldı en iyi Alfred Michael Gough'tu toprağı bol olsun.

7/10
0 Oy
Nolan'ın serisinden önce Batman'i pek sevmezdim daha doğrusu ilgilenmezdim diyeyim.Diyecek pek bir şey bulamıyorum yani gayet güzel bir film.
0 Oy
Christopher Nolan'ın bu seriyi alıp tamamen yeni bir vizyonla sunduğu serinin ilk filmi. Kurgu olarak sizi kendine bağlayan bir film. Ayrıca kaliteli oyuncu kadrosu parmak ısırtan cinsten. Hans Zimmer'ın müzikleri oldukça filmin ruhunu yansıtıyor. Filmin sonu oldukça hoşuma gitti. İkinci filmin konusunu belirtiyor.
Sonuç olarak her şey iyiydi üstün bir senaryo, kaliteli oyunculuklar ve eşsiz müzikler... Kaçırmayın.
9/10
0 Oy
En başarılı Batman uyarlamaları sayılan Tim Burton filmlerinin izinden giderek çizgi romanın Frank Miller’ın etkisiyle daha karanlık ve sert bir havaya bürüdüğü dönemini temel alan Christopher Nolan, Batman’i her zamankinden gerçekçi ve karakter merkezli bir yaklaşımla perdeye yansıtmak iddiasını taşıyor. Hikâyenin hiçbir noktasında seyircinin bir şeyleri önceden bildiğini farz ederek hareket etmemiş ve Kara Şövalye’nin üstün yeteneklerinden tutun da giydiği kostüme kadar her şeye mantık sınırlarını zorlamayan, gerçekçi bir açıklama getirmeye çalışmış. İnandırıcılıktan ve derinlikten çok maceranın boyutlarını önemseyen diğer süperkahraman filmlerinin aksine bu kez her şeyin bir sebebi var.”
0 Oy
Muhtemelen bundan sonra çekilecek herhangi bir Batman filmi her zaman ilk önce bu filmle kıyaslamaya tabi tutulacak, bu gerçek C.Nolan öyle gerçekçi bir hikaye anlatımı ile karşımıza çıktı ki, bir süper kahraman filmi böylede çok güzel olabiliyormuş diyebildik özel efektlere sırtını dayamayan, daha ziyade çok iyi hikaye ve anlatımı ile karakterlerin iç derinliğine inen Nolan, bizi bu biraz pesimist atmosferli filmiyle adeta sarstı ve sinemada hikaye nasıl anlatılmalı sorusunun cevabını herkese göstererek ders verdi!
Daha iyisi için 3 sene beklememiz gerekti ve oda Dark Knight ile bunu tekrar başardı artık daha iyisi çok zor çıta çok yükseldi, Batman'e yeniden başlamak istiyorlarsa Nolan'dan daha iyisini bulmaları gerekli tabi öyle biri varsa!!!...
0 Oy
biraz geç seyretmiş olsamda, gerçekten başlangıç hikayesi  güzeldi. Christian Bale nin performansı çok iyiydi,
0 Oy
içimde olan değil,yaptıklarım tanımlar beni :D
+ 1 Oy
Filmi ilk çıktığı zaman sinemada izlemiştim. Bugün tekrar izledim, izlememin sebeplerinden biri ise hafızamı yoklamama rağmen film ile ilgili çok az şey hatırlıyor oluşumdu.

Böyle bir film nasıl unutulur? Unutulmamalıydı fakat o zamanlardaki algılayış ve değer biçimiyle şimdikiler birbirini tutmuyor olsa gerek ki birçok sahnesi aklımdan uçup gitmişti.

The Dark Knight'ın ise bu unutkanlıkta etkili olduğunu söyleyebilirim. The Dark Knight çok etkilendiğim bir filmdi; ama @inception'a katılıyorum, karşılaştırma yapılacak olursa kesinlikle Batman Begins ağır basıyor.


Filmde insanı ilk saniyeden itibaren çeken bir sıcaklık var. Bu çekicilik hiç bitmeden devam ediyor. Replikler çok sağlam, haybeye yazılmış cümleler değil.
Batman'in batman olma sürecini tam ruhundan hissedip haz alıyoruz. Adalet, inanç ve umut gibi kavramları klişeleştirmeden irdelemeyi başarmışlar. Birçok replik odanın duvarına çerçeveletip asılacak kadar güzel durmuş.

The Dark Knight'daki joker ise birçoğumuza ilk filmi unutturdu, izlemeyenlere ise "bundan iyi değildir eminim" şeklinde yorumlar yaptırdı. Hâlâ muhteşem bir oyunculuk olduğunu düşünüyorum ama filmin jokerin sırtına yüklendiğini ilkini tekrar izleyince fark ettim. İlkindeki sadelikten uzaklaşılmış bir filmdi The Dark Knight etkileyiciydi; fakat Batman Begins'i tekrar izlediğimde aşık oldum demek çok da zor değil.

İlk filmi izlemeyip ikiyi izleyenler kesinlikle ilk filmi bir tatmalılar. Benim gibi izledim ama baya oldu diyorsanız çekinmeyin tekrar izleyin kesinlikle pişman olmazsınız.
+ 1 Oy
Gene izledim. 2.izleyişimin üzerinden bir kaç yıl geçti. İlk izleyişteki gibi heyecanlandırdı. 3 izleyişte de aynı tadı veren çok film var ama Batmanler arasında karşılaştırırsam yok. Çizgi-roman uyarlamalarında bir devrim niteliğinde. Çoğu kişinin benzer devrimi yapmaya çalışıp başaramaması Nolan'ın önemini gösteriyor. Herkes Nolan değil. Gerçekten de oldukça etkileyici bir Batman filmi. Kadro da The Dark Knight'tan daha etkileyici. Liam Nesson, kısa rollerde Morgan Freeman ve Ken Watanabe, Michael Caine, Cillian Murphy, Gary Oldman, Tom Wilkinson. A Milli takımını hatırlatıyor bu kadro. Daha evvel de söylemiştim. Katie Holmes yanlış seçimdi. Keza ondan sonra soyadını yazmakta zorlanacağımdan yazamayacağım Maggie de yanlıştı. The Dark Knight Rises'da Anne Hathaway yanlış.

The Dark Knight'tan çok çok daha iyi ve sağlam bir film. Çok söyledim. Son kez (The Dark Knight Rises'ı izledikten sonra tekrar belirteceğim) söyleyeyim. Çoğu kişi 2.filmi bir devrim olarak algılar. Başyapıttır. Baba'dan sonra Baba 2'nin çekilmesi gibidir. Nolan sinemanın Allah'ıdır ("Nolan kötü film çekmez, kariyeri başyapıtlarla doludur" en sevdikleri vecizedir) bunlara göre. Fakat ne Nolan sinemanın Allah'ı, ne The Dark Knight başyapıt. Gene de saygı duyuyorum böyle düşünenlere. Ama "bana" göre vasat bir film. Bu filmi her izleyişimde ve ikincisini her izleyemeyişimde bunu daha iyi anlıyorum. Buradaki derinlik, olaylara hakimiyet, karakter çözümlemesi, gerekli karanlık hava 2.'de yok. Oyunculuklar oturmamış, koskoca Batman, Joker uğruna soytarıya dönüştürülmüş, onca hikaye anlatılmış, bunlar doğru dürüst çözümlenememiş. Nolan paranın, şöhretin ve (Warner'ın başkanına söylediği) "Çok büyük bir film yapmak istiyorum"un şehvetine kapılmış, Begins'i aratacak bir filme imzasını çakmıştır. Eğer 2.filmdeki eleştirilerden ders çıkarır, 1.'ye yakın bir film ortaya koymaya çalışırsa işte o zaman sağlam bir film-kapanış olacaktır. Ama gene onlarca hikaye anlatıp, onca karakteri tek filme sığdırmaya çalışırsa o zaman daha da kötü bir filme imzasını atar ve sağlam bir gişe elde etse dahi çok geçmeden Batman defteri gene açılır ve gene çekilir. Para uçar, yazı (eleştiri) kalır. Kuşlar, Sapık gibi Hitch. başyapıtları bile yeniden çekilecekse kötü eleştiri alan bir Batman neden 4-5 yıl sonra yeniden çekilmesin. O yüzden filmin finali önemli. Ben gene de kadrosuna rağmen beklentilerimi arttırmayacağım. Ortaya fiyasko da çıkabilir. Sırf Nolan yönetiyor diye başyapıt olacak diye bir kaide yok. 2.'nin olmaması gibi. Insomnia'nın çok da sağlam bir film olmaması gibi. The Prestige'in sacayağında sorun olması ve bu sorunun büyük olması gibi. Nolan, Kubrick değildir. Nolan sinemanın Allah'ı değildir. Ama öyle fanatikleri var ki bunları onlara anlatmak imkansızdır (bkz: Ekşi Sözlük).
-3 Oy
Kara Şövalye den daha derinlikli ve başarılı bir yapım.
+ 1 Oy
çocukken batmane hayran olanlar.size sesleniyorum tek kelimeyle:olağanüstü.
0 Oy
Şükür ki Nolan ortaya çıktı ve Batman serisini içler acısı halinden kurtardı. Herkesin ayılıp bayıldığı Tim Burton versiyonları bile benim için vasatı aşamayan uyarlamalardı. Sonraki devam filmleri ise işi sulandırmaktan başka birşey yapmadı. Nolan sinematografisi oldukça yüksek bir işçilik ile hem seriye ciddiyet hem de karizma kattı. Batman Begins çok iyiydi; The Dark Knight ise başyapıt! Darısı Superman'in başına :)) (8/10).
0 Oy
ADALET MÜCADELESİ

Batman! Küçüklüğümün süper kahramanı! Küçükken Batman izlemekten bıkmayan, Batman oyuncağı kırmaktan bıkmayan bir Batman hayranıydım, hala da hayranıyımdır. Her zaman Batman bana en farklı ve en ideal süper kahraman olarak görünmüştür. Zengin, yapılı ve yüksek teknolojili silahlara sahip olmasından mı, yoksa düşmanlarıyla olan bağından mıdır bilmem hep çok sevmişimdir. Küçükken Tim Burton ile başlayan dört filmlik seriyi kaç defa izledim hatırlamıyorum bile. Batman Begins filmi, Batman'in geliştirilip yetişkin formatında uyarlanmış filmi olması benim hayranlığımın uzun soluklu olmasının başlıca nedenlerindendir.

Nolan bence bu filmle Batman'deki bir ayrıntıyı çok başarılı yakalamış: Düşmanları arasındaki ilişki. Ra's al Ghul, Batman'in diğer düşmanları arasındaki en farklı olanı olduğu bir gerçek. O da bir adalet savaşçısı. Ama o Batman gibi bir "deli" değil, o daha çok sadist bir kahraman. Nolan filmlerinde psikolojik yapıyı başarılı yakalayamıyor, Memento ve bu film hariç. Bu filmde çok başarılı yakalamış. Özellikle vurgulamak istediği yerleri çok başarılı perdeye aktarmış.

Batman'in "iyi-kötü savaşı"ndan daha öte bir olay olduğunu bize yeniden gösteriyor. The Dark Knight filminde "Deli Deli'ye karşı" gibi bir ifade var, ancak yardımcı karakterlerin yapıalrı nedeniyle psikolojik olarak film biraz zayıf. Ancak bu filmde Nolan, "sadist-deli mücadelesi" ile zirvede. Ancak bu filmde daha özel bir şey var: Ra's al Ghul'da insanların iyiliğini istiyor. Evet, şehri delirterek yok edecekti ama adalet için. Bir nevi bir iyilik hareketi (!) Batman'de deliler gibi bir yarasa kostümü içinde adaleti kendi çapında sağlamıyor mu? Batman'e de iyi bir karakter demek herhalde doğru olmaz

Film teknik olarak çok başarılı. Batman kostümü biraz geliştirilmiş ancak yine o kalıp üstünden atılamamış. Ama The Dark Knight ile bu kalıp atılıyor iyi ki. Gothom City çok başarılı uyarlanmış öncelikle. varoşlar, suç düzeyi kesinlikle çok başarılı aktarılmış. Tabii Nolan'ın da dediği gibi Blade Runner*dan esinlenilmiş varoşlar. Aksiyon sahneleri iyi fazla değil. Az ama öz olmuş aksiyon sahneleri. Ve son derece gerçekçi

Oyuncular çok çok iyiydi, ancak Katie Holmes cidden çok ayıp etmiş. Gary Oldman, Morgan Freeman ve Liam Neeson gibi büyük ustaların yanında berbat ötesi oyunculuğuyla resmen insanı filmden soğutuyor. Cidden onun orada ne işi var dedim izlerken, iyi The Dark Knight*ta yok!
Christian Bale resmen döktürmüş. Ağır bir rol ve bence Bruce Wayne*e en çok yakışan kişidir.

Genellersem muhteşem bir film. The Dark Knight kadar başarılıdır gözümde, hatta daha iyidir.Nolan'ın en çok anlam yükleyebileceğiniz filmidir Batman Begins. Kesinlikle bir başyapıt 9,5/10
+ 1 Oy
Arkadaşlar gerçektende mantıklı bir yorum okudum katılıyorum.Tamam örümcek adama bakıyorsunuz üztün yeternekleri var veya bir başkasına bakıyorsunuz üstün yetenekleri var ama bu filminde üstün bir yonetmeni var zaten filmin işlayisi oyle bir ilerliyorki hiç durmadan izliyorsun...
Zaten kadroda 10 numara gerçekten de filmde hiçbir özel yetenek olmadan adam kahraman yapılmıs ve filmin sonunda sanki adamın bir sürü ozel yetenegi varmıs ölümsüzmüş gibi dusunuyoruz bence bu filmin kalitesi hakkında yeterli bir bilgi...
0 Oy
''En başarılı Batman uyarlamaları sayılan tim burton filmlerinin izinden giderek çizgi romanın Frank Miller'ın etkisiyle daha karanlık ve sert bir havaya büründürdüğü dönemini temel alan c.nolan, Batman'in her zamankinden gerçekçi ve karekter merkezli bir yaklaşımla perdeye yansıtmak iddiasını taşıyor. Hikayenin hiçbir noktasında seyircinin bir şeyleri önceden bildiğini farz ederek hareket etmemiş ve kara şövalye'nin üstün yeteneklerinden tutun da giydiği kostüme kadar her şeye mantık sınırlarını zorlamayan, gerçekçi bir açıklama getirmeye çaışmış. inandırıcılıktan ve derinlikten çok maceranın boyutlarını önemseyen diğer süperkahraman filmlerinin aksine bu kez her şeyin bir sebebi var.''
-2 Oy
Arkadaşlar tek kelime ile CHRİSTOPER NOLAN
başka söze gerek yok bence...
+ 1 Oy
Mükemmel bir film. Şimdiye kadar neden izlemedim, anlamıyorum.
-3 Oy
herşey bir yana araba fena:)
-3 Oy
Konu: 8/10
Kurgu: 9/10
Aksiyon: 8/10
İşleyiş: 10/10
Oyunculuk: 7/10
Fantastik: 4/10
Gizem: 6/10
Macera: 7/10

Toplam: 8.8./10
-5 Oy
batman küçüklüğümden beri en sevdiğim süper kahramandı. daha orijinal bir hikayesi ve yarasa olma nedeni vardı. silahları olsun, batmobil'i olsun daha kıyak bir kahraman gelirdi bana. önceki 2 filmi beni hayal kırıklığına uğratmışken yeni filmini çok merak eder oldum. çıkar çımaz izledim ve harika bir serinin harika bir başlangıç filmi olduğunu gördüm. gerçektende harikaydı. aksiyon sahneleri sonraki filme göre az olabilir ama nedenlere daha güzel cevap veriyor (neden yarasa? MESELA) ve kötü adam olarak korkuluk ve ra's al ghul'un seçilmelerini çok başarılı olmuş. ra's al ghul deli bir karakter değil, oda iyi bir dünya istiyor ama ölümle!  8.4/10
0 Oy
8/10 Evet itiraf ediyorum, Batman'den hiç hoşlanmıyordum. Bir süper gücün yok ki senin. Tamam kötülerle savaşıyorsun, ama her an ölebilirsin. Zengin çocuğusun. Babandan kalan şirkette oyuncaklar ürettiriyorsun. Bunlarla geceleri sokaklarda suçluları arıyorsun. Bi Süpermen, ne bileyim, Örümcek Adam veya Flash geliyor aklıma. Hepsinin bir ya da bir kaç özel yeteneği var. Fiziki olarak neredeyse ölümsüzler. Ama sen kurşunlardan bile kaçamazsın. İşte bu sebeple sevmiyordum Batman'ı. Sonra bir arkadaşım "ama daha iyi işte özel güçleri olmadan savaşıyor" dedi. Hem film Christopher Nolan filmi. "Bence Batman Begins'e bir şans ver" dedi. Film 2004 yapımı, sene 2010. Arada 2008'de çekilmiş The Dark Knight var.

Yönetmen Christopher Nolan, Batman Christian Bale. Kadro zaten oldukça iyi. Bir şans vermek gerek dedim ve Batman Begins'i geç de olsa izlemeye karar verdim.

Filmin başlangıcı biraz sıkıcı. Ancak yine de izlemeye devam ediyorum. Batman'in Gotham'a dönmesini bekliyorum. Bakalım Wayne nasıl Batman'a dönüşecek diye. Gözlerim Joker'i arıyor. Onun yerine Korkuluk ile idare ediyorum. Joker için Kara Şövalye'yi beklemem gerektiğini anlıyorum.  Michael Caine, Liam Neeson, Morgan Freeman ve özellikle Gary Oldman ile Gotham'ın kasvetli havasını soluyorum. Bilindik Batman hikayesi gizemli bir hal alıyor. İtiraf edeyim Batman hikayesini seveceğimi hiç tahmin etmiyordum, ancak Nolan büyük bir yönetmen onu anlıyorum. Senaryo hikaye bilindik olmasına karşın etkileyici. Oyunculuklar muhteşem.

6 yıl sonra bile olsa filmin mutlaka izlenmesi gerektiğini anlıyorum. Ve sıra Kara Şövalye'ye geliyor...
+ 9 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum