? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1962
Süre
105dk

Oyuncular

Jeanne Moreau
Catherine
Oskar Werner
Jules
Henri Serre
Jim
Vanna Urbino
Gilberte
Boris Bassiak
Albert
Anny Nelsen
Lucie
Sabine Haudepin
Sabine
Marie Dubois
Thérèse
Yönetmen
François Truffaut
Senarist
François Truffaut
Roman
Henri-Pierre Roché
Müzik
Georges Delerue
Görüntü Yönetmeni
Raoul Coutard
Jules et Jim

Jules ve Jim

Jules et Jim

7.8/10 IMDB Puanı: 7.8
Jules ve Jim Paris'te bohem hayatı süren iki kafardardır. Gittikleri bir müzede gördükleri heykele hayran kalırlar be mükemmel kadının bu heykelde gördükleri ile aynı olduğunu düşünürler. Ancak bu heykelin gerçeği ile karşılaşmaları ikisi için de büyük bir sürpriz olur. Jules ve Jim yeni arkadaşları özgür ruhlu Catherine'e aşık olur. Catherine Jim'e ilgi duyuyor gözükse de, Jules ile beraber olur ve onunla evlenir. Çıkan İkinci Dünya Savaşı onları bir süreliğine ayırır.

Savaştan dönüp arkadaşlarını ziyaret eden Jim, Catherine'i gördüğünde birşey fark eder: En iyi arkadaşı ile evlenen Catherine Jim'e aşıktır. Üçlü arasında yaşanan bu aşk trafiği herşeye rağmen dostluklarını bozamaz.

Yorumlar

Yorum Yaz
F.Truffaut'un Fransız Yeni Dalgası'ndan etkilenerek kotardığı bir film. Çoğu eleştirmene göre başyapıt. Ben filmi pek sevmedim. Fahrenheit 451'i de sevmemiştim. Belliki Truffaut'yla sorunlarım var. Elimdeki iki filmini de izleyip öyle karar vereceğim. İlla her usta sinemacı sevilecek diye bir şey yok sonuçta. Film, üçlü bir aşkı anlatıyor. Jules ile Jim birbirlerine kardeş kadar yakındırlar. Bir gün bu ikilinin arasına Catherine katılır. Catherine, Jules'den hoşlanır ve evlenirler. Jim de Catherine'e boş değildir. Catherine bir gün Jules'den soğur ve Jim'le evlenmeye karar verir. Aynı evde Jules bir odada, Catherine ile Jim aynı odada kalarak hayatlarını devam ettirirler. Catherine'in değişik ruh hali Jim'in ondan soğumasına neden olur. Bir aşk filmi sonuçta. Jules'ün Catherine'e duyduğu aşk anlatılıyor. O kadar aşık ki Catherine'in, arkadaşı Jim'le beraber olmasına sesini çıkarmaz. Hatta bunu o teklif eder. Yeter ki evi terk etmesin. Jim de Catherine'e sahip olduğunu düşünmesine rağmen aslında ona tam anlamıyla sahip olamaz. Catherine, Jules'ü aldattığı bir adamla Jim'i de aldatır. Jim sesini çıkarmaz. Bu açıdan enteresan bir film. Jules'ün onca kez aldatılmasına, hatta eşinin Jim'le beraber olmasına sesini çıkarmaması, Catherine'in durmadan üç erkeği birbirleriyle aldatması,  Jim'in Catherine'e duyduğu hislerine karşı gelememesi, tüm bu yaşananların Jules ile Jim arasındaki dostluğu bozmaması şaşırtıcı. Zaten filmin orijinal ismi de "Jules et(ile) Jim". Özgürlüğü, kuralsızlığı anlatıyor film. Fakat dediğim gibi, sevmedim filmi. Umarım Yeni Dalga'nın diğer önemli isimleriyle de aynı sorunu yaşamam.
+ 1 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum