? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2002
Gösterim Tarihi
13 Şubat 2004
Süre
125dk

Oyuncular

Ewan McGregor Ewan McGregor
Edward Bloomun gençliği
Albert Finney
Edward Bloomun yaşlılık dönemi
Billy Crudup
William Bloom
Jessica Lange
Sandy Bloom
Alison Lohman Alison Lohman
Sandy Bloomun gençliği
Marion Cotillard Marion Cotillard
Josephine
Helena Bonham Carter Helena Bonham Carter
Jenny (genç ve yaşlı) & Cadı
Yönetmen
Yıldız Tim Burton
Senarist
John August
Roman
Daniel Wallace
Müzik
Danny Elfman
Yapımcı
Bruce Cohen
Dan Jinks
Richard Zanuck
Görüntü Yönetmeni
Phillippe Rousselot
Big Fish

Büyük Balık

Big Fish

9.4/10 IMDB Puanı: 8.1
Edward Bloom Alabama'nın küçük bir bölgesinde yaşayan, gençliği hakkında efsanevi hikayeler anlatılan ve seyahate düşkünlüğüyle tanınan bir adamdır. Edward kansere yakalandığında eşi Sandra ailesini tekrar bir araya getirmeye çalışır. Bu sırada oğulları Will de yanlarına gelecektir. Will, babası hakkında anlatılan hikayeleri araştırmaya başlar ve şaşırtıcı gerçeklerle karşılaşır. Will, artık babasının büyük başarıları ve hayalkırıklıklarıyla karşı karşıyadır.

Batman, Edward Scissorhands gibi filmlerin usta yönetmeni The Big Fish'te yaratıcılığın sınırlarını zorluyor.

Yorumlar

Yorum Yaz
Daniel Wallace’ın Big Fish: A Novel of Mythic Proportions adlı romanından uyarlanan ‘Büyük Balık’, Güney’e özgü gotik bir atmosferden payını alan ve masalla gerçeği Tim Burton’a özgü bir şiirsellikle birleştiren bir baba-oğul hikâyesi. (...) Sihir ve mucize duygusuyla renklenen dokunaklı hikâyesi ve absürd mizah anlayışıyla kimilerinin ‘Forrest Gump’la kimilerinin de ‘Şahane Hayat’ ile karşılaştırdıkları filmin Burton’ı ödül yağmuruna tutması ve gişede çok iyi iş yapması bekleniyordu. Ancak öyle olmadı. Kuzey Amerika’daki gösteriminin dokuzuncu haftasında halen maliyetini bile çıkaramamış durumda olan film, En İyi Komedi/Müzikal, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Albert Finney) ve En İyi Film Müziği dallarında Altın Küre adaylığında yetinmek durumunda kaldı ve Akademi üyelerini de yalnızca müziğiyle etkiledi. Bütün bunlar Tim Burton’da bir şaşkınlık yaratmamış olmalı. Filmin gösteriminden önce ödül ve gişe konusunda hiç de iddialı konuşmayan ve her türlü sonuca hazırlıklı görünen yönetmen bir tek şeyden emindi yalnızca: ‘Büyük Balık’ bugüne kadar çektiği en kişisel filmdi.”
0 Oy
çok karışık bir konusu olan bir film.kadroya bakmadan izlediğim için sahnelerde aniden çıkan sevdiğim oyuncuları görünce iyi hissettim o anda :) film güzel devam ediyor sonra sıkıyor sonra tekrar toparlıyor yani istikrarsız devam eden iki saatlik bir film.özellikle son 20 dakikada acayip toparlıyor kendini ve zirvede eddie vedder'ın eşşiz sesiyle film bitiyor.bu karışık konuyu ancak bu şekilde bağlayabilirlerdi zaten.en etkileyici final sahneleri arasına girdi benim için .puanım 8.
+ 2 Oy
Tim Burton'ın milenyum (2000'ler) döneminde yaptığı en iyi çalışmadır. Kendine has hayal gücü ve görsel zevkiyle Burton, sınırları zorlamış adeta. Ayrıca kurgusal ve içerik yönünden de oldukça başarılı bir yapıt.

8/10
+ 1 Oy
Tim Burton'dan beklemediğim seviyede bir film. Dengesiz bir yönetmen, bunu herkes biliyor. Edward Scis. çektikten sonra saçma bir Batman tufanına tutuluyor. Planet of the Apes sequelini yapmaya çalışıyor, sonra böylesine bir başyapıt çıkarıyor. Bazen de yakınıyor bu söylemlerden, çünkü yapım şirketleri çoğu zaman filmleri kendilerine göre kurgular ve olanı da batırır. Son filmi Alice in Wonderland'de olduğu gibi.

Ama, Sweeney Todd, Edward Scissorhands gibi 2 büyük filminden sonra, arayış içinde olan ben, Tim Burton'un arada derede sıkışan filmini izlemeye koyuldum bugün. Ve Magnolia'dan sonra her bir ögesine hayran kaldığım ender filmlerden oldu. Zaten IMDB'de de alt altalar, bulmakta zorlanmadım hani.

Her ne kadar senarist Tim Burton olmasa da, filmde öylesine masalsı ve öyküsel bir anlatım var ki. Hayao Miyazaki geldi her sahnede aklıma. Fantastik sinemanın doruk noktalarından birisi olarak gördüğüm bu film, klasik Tim Burton filmlerinden daha müthiş, ayrıca hem mutlu son, hemde mutsuz sonla biten ayrı bir başyapıt. Baba - Oğul arasındaki dram ancak bu kadar müthiş anlatılırdı, bu bakımdan saygıyla önünde şapka çıkarmak gerekir. Bir babanın fantastik beyni ve oğlunun onunla tanışması..

0 Oy
Filmin yönetmeninin Tim Burton olması yorum yapma isteğini ateşlese de dışarıdan yorum almadan izlenmesini gereken bir film.
0 Oy
...Bir insan ne kadar çok öykü anlatırsa, o denli ölümsüzleşir...

  Her zaman bildiğimiz bir şey vardır sevdiğimiz kişilerin değerini ancak onları kaybettiğimizde anlarız.Bazen onları anlamak yerine sadece kendi dünyamıza kapanırız.Ne yaparsak yapalım asla reddemeyeceğimiz bir şey vardır o da onların her zaman bizi düşündüğü ve hep haklı olduklarıdır.

  Filmimizin sorguladığı da bu.William adındaki kahramanımız babasının anlattığı !masallardan! sıkılmış olacak ki artık onları dinlemek istemez ta ki babasının ölümcül hastalığıyla karşılaşana dek.(Daha fazla ayrıntıya girmek istemiyorum.Spoiler olabilir)

  Tim Burton yine masalsı kahramanları , ortamları , hikayeleriyle seyirci ekrana kilitlemeyi ve büyülemeyi yine başarıyor

Baba oğul ilişkisinin en güzel anlatıldığı filmi sorarsanız bugünden itibaren sizlere cevabım kesinlikle Büyük Balık olacaktır.

  Bir yandan dramı , bir yandan da hayal gücünü aşan senaryosuyla tam bir Tim Burton baş yapıtı.Üstadın belkide en iyi filmi denebilecek kadar kaliteli güzel bir yapım.

  Her yönüyle kendini diğer filmlerden ayırıyor ve bir başyapıt olduğunu bizlere gösteriyor.Aynı zamanda mükemmel repliklerle dolu.İşte onlardan bir kaçı:

Hayallerinin aşkıyla karşılaştığında zamanın durduğunu söylerler. Bu doğru; ama söylemedikleri bir şey var. Zaman tekrar akmaya başladığında aradaki farkı kapatmak için çok daha hızlı ilerler.

- Fotoğrafını çekebilir miyim?

- Fotoğrafımı çekmene ihtiyacın yok, sözlükte yakışıklı kelimesinin anlamına bakman yeterli. “

Birbirimizi çok iyi tanıyan iki yabancı gibiyiz.

Nehirdeki en büyük balık yakalanamadığı için büyüktür

Büyük Balık sıkılmadan izleyebileceğiniz ve uzun süre aklınızdan çıkaramayacağınız türden bir film.Daha fazla beklemeden izlemenizi öneririm.

Kesinlikle Tavsiye Ederim

9
+ 2 Oy
2000'lerde Tim Burton'ın yaptığı en iyi film. Bir röportajda "en kişisel filmim, pek bir hasılat getirmedi, eleştirmenler de çok desteklemedi ama bu, en kişisel filmi yaptığımı değiştirmez" demişti. Gerçekten de en kişisel filmiymiş. Filmdeki genç Edward (Burton bu isme takık herhalde: Ed(ward) Wood, Edward Scissorhands, Edward Bloom) yerine rahatlıkla Burton konulabilir. Edward da Burton da masalı, hayalleri ve olağanüstü dünyaları-insanları seven kişiler. Bu yüzden en kişisel filmiydi.

Film, her Burton filminde olduğu gibi görsellikleri, müzikleri ve masalsı yönüyle öne çıkıyor. Özellikle müzikler çok iyiydi. 2000'lerde çektiği en iyi yapım. Hala da aşamadı maalesef. Umarım Dark Shadows'la 2.iyi filmini çeker. Zira bazı filmleri onun çektiği belli olmuyor. Özellikle Alice.

Albert Finney, Ewan McGregor, Helena Bonham Carter, Danny DeVito, Steve Buscemi, Marion Cotillard, Jessica Lange gibi muhteşem bir kadrosu var filmin. Sırf bu kadro için bile izlenir. Özellikle Albert Finney hayalci baba Edward ve Ewan McGregor hayalci genç Edward rollerinde oldukça başarılılar. Marion Cotillard'ın filmde rol alması bile izlemem için yeterliydi, keşke o hamile haliyle daha fazla görebilseydik demekten de kendimi alamıyorum.

Sonuçta Burton'dan enfes bir baba-oğul hikayesi. Babaların değerini gösteren gerçekten masal tadında bir film. Umarım ilerleyen yıllarda tıkanmış Burton fabrikasından böyle işler çıkar.
+ 4 Oy
bu filmi izledigimde yonetmeninin tim burton oldugu apacık ortada die dusundum bu tarz filmleri ondan baska km yapar

beni sasırtan tek nokta Ewan McGregor oldu nasıl oldu da yerine Johnny Depp oynamadı hayret :)))
+ 5 Oy
10/10 fantastik, komik ama en önemlisi çok duygusal bir film.
+ 5 Oy
duygusal hayalle gerçek arasında gidip gelen    -güzel- bir film
+ 4 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum