? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2005
Gösterim Tarihi
17 Şubat 2006
Süre
135dk

Oyuncular

Beyazıt Öztürk
Hacıvat
Haluk Bilginer Haluk Bilginer
Karagöz
Şebnem Dönmez
Ayşe Hatun
Güven Kıraç Güven Kıraç
Pervane
Levent Kazak
Dimitri
Ayşe Tolga
Nilüfer Hatun
Ayşen Gruda Ayşen Gruda
Ana
Altay Özbek
Çoban
Ragıp Savaş
Orhan Gazi
Yönetmen
Ezel Akay
Senarist
Levent Kazak
Ezel Akay
Yapımcı
Bahadır Atay
Serkan Çakarer
Görüntü Yönetmeni
Hayk Kirakosyan
Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?

7.9/10 IMDB Puanı: 7.6
14. yy Anadolusu'nda, bütün devlet ve beylikler Moğol saldırılarından yılmış, halk akın akın Moğollardan kaçıp Bursa'ya yerleşmektedir. Anadolu'da bulunan devletler ve beylikler Moğol akınları karşısında darmadağın olduğundan Bursa aynı zamanda çeşitli devlet ve beyliklerden gelen yönetici sınıfın da sığınma yeridir. Osmanlı Devleti'nin temellerinin atıldığı bir dönemdir.

Karagöz, Moğol vergi memurlarından kaçıp annesi ile Bursa'ya yerleşmiştir. Cahil ancak çok zeki, özellikle de kızdığında söz ve hareketleri ile etrafındakileri gülmekten yerlere yatıran bir Türkmen göçeridir. Bursa'da kendisine iş ararken annesi taşın sırrını (çimento) ona öğreteceğini söyler. Bu sır Karagöz'ün yeni geldiği şehirde iş bulmasına yardımcı olacaktır.

Hacivat ise devletler arasında haber götürüp getiren bir postacıdır. Zeki, lafazan, sefahat ve eğlenceye düşkün bir fırsatçıdır. Düştüğü zor durumlardan konuşması sayesinde kurtulur. O da konuşma becerisiyle Moğol'dan kellesini kurtarmış ve Bursa'ya gelmiştir. Karagöz'ün hasta ineğini satın alır ve böylece tanışırlar. Karagöz'deki doğal yeteneği görür ve fırsatçılığını kullanarak bundan şan, şöhret ve para için yararlanmak ister.

Kendisi sürekli savaşta olan ve zaman zaman şehre gelen Orhan Gazi, Bursa şehrine kendi ismi ile anılacak bir cami yaptırmak istemektedir. "taşın sırrını" bildiklerini söyleyince Karagöz ve Hacivat birlikte bu cami inşaatında çalışmaya başlarlar. Karagöz ve Hacivat bir araya geldiğinde konuşmalarına, atışmalarına herkes çok gülmekte, etraflarındaki insanlar onlar sayesinde çok eğlenmektedir. Bu yetenekleri onların şehirde tanınmalarını ve birden ünlü olmalarını sağlar. Şehrin ileri gelenlerinin düzenlediği davetlere muhavere için "komedyen" olarak çağrılmaya başlarlar. Bu davetlerde şehrin ileri gelenleri, din adamları ve devlet adamları da dahil olmak üzere herkes hakkında o kadar atıp tutar, herkesi öyle alaya alırlar, günahlarını yüzlerine vururlar ki, insanlar tarafından sevilmeyen ve istenmeyen kişiler haline gelmeye başlarlar.

Cami inşaatının bir türlü bitmek bilmemesine bir de Karagöz ve Hacivat'ın herkesle dalga geçmeleri, herkese laf dokundurmaları eklenince kurulmakta olan devlette yer kapmaya çalışan eski Selçuklu veziri Pervane için onların ölüm fermanını Orhan Gazi'ye imzalatmak zor olmayacaktır.

Yorumlar

Yorum Yaz
hangi beylikler vardı hacivat ve karagöz zamanında ??? çok acil lütfen tarih ödevim yaz için :(
0 Oy
karagöz oyununun toplumsal eleştirisindeki rolu proje odevim lütfen yardım edin !!!
0 Oy
emre tüfekci 22 Şub 2014 20:36
ben karagöz ve hacivat arasındaki anlatım bozukluklarının sebeplerini istiyorummm!!!
0 Oy
Gerçekten Haluk Bilginer çok iyi oyuncu.Beyaz'da fena değildi.Güzel bir film izlemenizi öneririm.
"Sen sana ne sanırsan ayruga da onu san.."
+ 2 Oy
haluk bilgineeeerrrr :) beyazıtın da hakkını yememek lazım tabii :)
+ 2 Oy
ezel akay'ın en iyi filmi karakterlerimizi canlandıran oyuncular çok yerinde olmuş,çok hoş film..
+ 2 Oy
haluk bilginer kariyerinin en iyi oyunculuğunu çıkarmış tartışmasız.
+ 2 Oy
İlginç bir filmdi.Gerek beyaz olarak tanıdığımız beyazıt öztürk gerek haluk bilginer rollerini başarıyla canlandırmışlar.Bugün dahi mizahı anlamayan insanların olması üzücü.Ağlamak kadar gülmek de hayatın bir parçası.Sanatın bu dalını şaklabanlık, salaklık olarak gören insanlar mevcut hala.Oysa ki insanı güldürebilmek,espri yapabilmek zeka işidir.Bunu anlayamaz herkes.Filme gelince senaryo daha iyi olmalıydı.Görsellik ,kostümler iyiydi.Absürd sahneler de mevcuttu.Çok iyi bir film bekleyenleri kesmeyebilir.Ancak hacivat karagöz hikayesine ilgi duyanlar, diyaloglarını sevenler için hoş bir film
+ 2 Oy
müthiş başarılı bir film.

bu iki yaramazı beyazperde de görmeyi uzun zamandır bekliyordum zaten.
+ 2 Oy
bir türk izleyicisi olarak şunu söyleyebilirim ki yüzlerce yıllık bi sürü savaşı vs barındıran tarihimizde, böyle tarihi filmlerin çok az olması üzücü. osmanlının kuruluş yıllarını güzel espirili bi şekilde anlatmışlar hataları yokmuydu vardı tabidi sonuç olarak hoş bi filmdi
+ 3 Oy
bence değeri tam olarak anlaşılamamış bir film. bazılarına çok saçma bazılarına çok abartı gelmiş olsa da oyunculuk, senaryo, dekor vs bence çok iyiydi. o dönemi biraz absürt olarak yansıtmaya çalışmışlardı ama sonuçta komedi filmiydi. ama öyle sırf güldüren bir film değil aksine düşündürmeyi de başaran bir film.
+ 4 Oy
Yukarıdaki yorumlara kesinlikle katılmıyorum bence gerke oyuncuların performansı ve gerekse anlatılanlar gayet olumluydu. Filmde cin peri olmasını algıladıysanız buradaki şeylerin gerçek tarih örgüsüne dayanmadığını da anlamanız gerekmektedir. Anlatınal olay eski bir olaymış gibi yapıp günümüzü leştirmektir. Ben filmi yeterince iyi yorumlayamadığınızdan böyle yorumlar yaptığınızı düşünüyorum. Ayrıca filmin başında gerçek olaylardan ve hikayelerden diye bir yazı görmedim acaba aynı filmi mi izledik.

@Eooif Karagöz ve Hacivat hangi döneme aittiler ayrıca Osmanlı da bu gölge oyunları uzun süre devam etti sanıyor musun ki sadece bir döneme konu oldular filmi kötülemek adına eleştiri yapmanız bence çok yanlış.
+ 3 Oy
gördüğüm en berbat film. hangı döneme aıt olduğu bellı olmayan kıyafetler,hangı döneme aıt olduğu bellı olmayan  sosyal statuler, hangi döneme aıt olduğu belli olmayan dil, hangı döneme  aıt olduğu bellı olmayan inanç, kısacası karman çorman bır fılım. insanımızda varolmayan tarıh  algısını dahada tahrıp eden bır anlayış. tek kelımeyle barbat.
-8 Oy
yukarıdaki yorumcuya katılıyorum. böyle resimle yazıyla olmaz. eve dvdsini yollayın da izleyelim filmi.
-7 Oy
Filmi izleyemedikten sonra ne yorum yapayım?
-13 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum