? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2006
Gösterim Tarihi
24 Kasım 2006
Süre
151dk

Oyuncular

Leonardo DiCaprio Leonardo DiCaprio
Billy Costigan
Matt Damon Matt Damon
Colin Sullivan
Jack Nicholson Jack Nicholson
Frank Costello
Mark Wahlberg Mark Wahlberg
Dignam
Martin Sheen
Oliver Queenan
Ray Winstone
Mr. French
Alec Baldwin Alec Baldwin
Ellerby
Yönetmen
Yıldız Martin Scorsese
Senarist
William Monahan
Müzik
Howard Shore
Yapımcı
Yıldız Jennifer Aniston
Brad Grey
Graham King
Yıldız Brad Pitt
Yıldız Martin Scorsese
Görüntü Yönetmeni
Michael Ballhaus
The Departed

Köstebek

The Departed

8.9/10 IMDB Puanı: 8.5
Köstebek, Massachusetts Eyalet Polisi’nin şehrin en büyük suç organizasyonunu çökertmek için geniş çaplı bir mücadele başlattığı Güney Boston'da geçiyor. Amaç, güçlü mafya babası Frank Costello'nun egemenliğine içeriden bir müdahaleyle son vermektir. Güney Boston'da büyümüş olan genç çaylak Billy Costigan'a, Costello'nun çetesine sızma görevi verilir. Billy, Costello'nun güvenini kazanmaya çalışırken, "Güney Yakası"nın sokaklarından gelen bir başka genç polis Colin Sullivan da eyalet polis teşkilatında basamakları hızla tırmanmaktadır. Özel Soruşturma Birimi'nde kendine yer bulan Colin, Castello'yu yakalamakla görevli az sayıdaki elit polis memurlarından biri olur. Üstlerinin bilmediği şey, Colin'in Costello için çalıştığı ve suç patronunun polisin hep bir adım önünde olmasını sağladığıdır.

Her iki adam da, içine sızdıkları organizasyonun planları ve karşı planları hakkında bilgi toplarken, sürdürdükleri çifte yaşamları yüzünden oldukça zorlanmaktadırlar. Ama hem gangsterler hem polisler aralarında bir köstebek olduğunu anlayınca, Billy ve Colin sürekli olarak düşman tarafından yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar. Dolayısıyla, kendilerini kurtarabilmek için karşı taraftaki köstebeğin kim olduğunu bulmak konusunda birbirleriyle yarışmaya başlarlar.

Yorumlar

Yorum Yaz
köstebek nedir,ne işe yarar yararları ve zararları nedir gibi köstebek hakkındaki tüm sorulara ayrı ayrı süper birer yanıt veren süper bir film!
+ 1 Oy
Başından sonuna kadar filmi izledikten sonra sunu diyebilirsiniz. Gerçekten farklı bir film izledim, olaylar nasıl da tahmin edilebilenin dışına çıkabiliyormuş, doğrusu heyecan verici bir film. Zengin oyuncu kadrosu filmi daha da izlenebilir kılmış. Martin Scorsese'nin elinden çıkan bu filmi, sonuna kadar heyecanla izleyeceksiniz, sonuna kadar sürükleyici bir şekilde devam eden film, son 10 dakikaya kadar çözülemez gibi gözüküyor. Sonu gerçekten ilgi çekici olacak. Puanım 9/10
+ 2 Oy
Mükkemmel bir suç filmi. 10/10
+ 3 Oy
filmin hası.

yıldızlar geçidi ve hepsimi enfes oyunculuk oynar.
+ 7 Oy
Warner Bros zamanında, yani 2007'de 2 filmde Leo'yla çalışmıştı. Birisi bu film Köstebek, diğeri de Kanlı Elmas'tı. Leo eleştirmenlere göre (bana göre de) Köstebek'te çok daha iyi rol kesmişti. Kanlı Elmas'ta da iyiydi ama orada rolünde eksikler vardı. Bu filmde çok daha iyiydi. Çoğu eleştirmen ödüllerinde Köstebek'le aday oldu. Bafta'ya bile bu filmle aday olmuştu. Ama Warner Bros çok kötü bir Oscar politikası güttü. Leo'nun Köstebek'le değil de Kanlı Elmas'la aday gösterilmesi için çabaladı. Haliyle ödülü alamadı. Köstebek'le aday gösterilseydi ödül şansı çok daha fazla yükselirdi.

Bu sene gene Warner Bros filmiyle (J. Edgar) aday olacak. Clint Eastwood çoğu oyuncusuna ödül ve adaylıklar kazandırtmış birisi. Ama Leo'nun bu sene de ödülü alacağını zannetmiyorum. 2013'te Jay Gatsby rolüyle aday olması çok zor. Weinstein Kardeşler'in filmi Django'yla aday olabilir. Weinsteinler Oscar için sağlam bir politika güdüyorlar. Fakat 2013'te 5.adaylığını alsa bile ödüle gene ulaşamayacaktır. Zira Lincoln rolünde Daniel Day-Lewiss büyük ihtimal döktüreceğinden ödüle ulaşma şansı da Leo'dan fazla olacaktır.

Açıkçası Leo'nun ödülü Scorsese'nin bir filmiyle almasını isterdim ama yönetmenin önündeki projelerden dolayı uzunca bir süre tekrar çalışamayacaklar.
0 Oy
Bence harikaydı. Hatta izlediğim en iyi polisiyelerden birisi diyebilirim kendileri için. Scorsese'e sonunda borcu ödendi. Bitti gitti.
+ 3 Oy
çoğu kişi bana katılmıycak belki ama al pacinonun köstebek filmi bundan çok daha iyiydi.
-2 Oy
SANKİ DAHA FAZLASI OLABİLİRMİŞ GİBİ...
Bazı anlar vardır, ne kadar zorlasanız da yıldızınız barışmaz bazı şeylerle. Köstebek sinema adına onlardan biri benim için. İki defa seyrettim. Kötü mü buldum, hayır! Ortalamanın üstünde. Ama bir türlü "Vay be, gerçekten de iyi filmmiş!" diyemiyorum. Sanki film boyunca karşınıza daha iyi birşey çıkacakmışta bunu sizden saklıyormuş, bununla yetinin diyormuş gibi... Dahası çok sevdiğim filmler hafızamda önemli bir yer edinirken bu film bende silindi gitti. Nedense arşivime dvd olarak katma isteği de duymadım. Ama filmi eleştiremem çünkü işin tuhaf tarafı bende olumsuz bir kanı da bırakmadı. Tuhaf yani... Tek söyleyebileceğim Scorsese'in film boyunca tutturduğu ilginç üslubun yeterli olmadığı. Gerçekten tanımlamaya sinema bilgimin yetmeyeceği kadar farklı bir akışı var filmin. Ağır değil, hızlı değil, şiir gibi desen türe uygun değil ancak bu farklılığı en iyi anlatan sahne finalde çatıda başlayarak asansörde devam eden birbirini harcama sekansı. En nihayetinde her izleyici olumsuz ya da olumlu manada bu filmden birşeyler alabilir. İzlenmeli... Ancak şunu da belirtmeliyim: Martin Scorsese'in kariyeri düşünüldüğünde en iyi filmi kesinlikle bu değil ve bu nedenle günah çıkarırcasına akademinin Scorsese'e en iyi yönetmen Oscar'ını bu filmle vermesi anlaşılır değil. (6/10).
-3 Oy
8.8 puanım ...
0 Oy
hem leonardo hemde matt daman muthiş oynuyorlar.Gerçektende film cok sürükleyici olmustu konusunu gidşatını cok seviyorsunuz.Son sahne zaten on numara o kostebek orada cok güzel düşünülmüş...
+ 1 Oy
İŞLERİN KARMA KARIŞTIĞI BİR SCORSESE FİLMİ

"Kirli İşler"in yeniden çevrimi olan film her ne kadar Holywood yapımı olsa da Martin Scorsese'nin elinde olduğundan çok farklı bir boyutta. Finalinden tutun karakterlere kadar orijinal bir film "The Departed". Evet bir yeniden çevrim ama orijinalinden çok daha güzel. Tabii kadro farkı mı Scorsese farkı mı yoksa ikisinin farkı mı bilinmez. Film Oscar'ı hak eden nadir yapımlardan birisi. Kadro harika: Jack Nicholson, Matt Damon, Mark Wahlberg ve Leonardo DiCaprio. Ama Martin Scorsese keşke önceki filmlerinde de Oscar'ı alsaydı, mesela "Raging Bull", "Taxi Driver" ve "Goddfellas"ta nasıl bu ödüle erişemedi anlamıyorum.

Film müthiş bir açılışla başlıyor. Konunun öncesi anca bu kadar güzel özetlenebilirdi. Tabii Mark Wahlberg ve Jack Nicholson'ın muhteşem oyunculuklarıyla daha bir zevkli oluyor. Sonra konuya ısınıyor ve birden kendimizi filmin içinde buluyoruz. Film orijinalindeki o "dram" saçmalığını direk çöpe atmış ve psikoloji-suç-komedi karışımı harika bir film çıkmış ortaya. Film sürprizlerle dolu. Filmin finali bile yetiyor. Hiçbir filmde böyle bir final yok. Bütün baş karakterleri çöpe atılıyor, ne ilginç.

Filmin kurgusu harika. Yakından çekimler, bazı sahneleri keserek hızlandırma, planların bazı püf noktalarını detaylı anlatmak... Kesinlikle harikaydı. Bazen müziğin olaylara göre kesilip yeniden başlaması tam anlamıyla o heyecanı size yaşatıyor. Ama bazı sahneler var ki tam anlamıyla komedi. Malum sinemadaki buluşma sahnesi yok mu? O an "İşte Scorsese ve Nicholson farkı" dememek elde değil. Orijinalinde çok kuru bir sahneydi ama bu filmde ayrı bir zevk.

Oyuncular harikaydı. Fazla bahsetmeye gerek yok. Jack Nicholson her zaman ki formunda, Leonardo Dicaprio karakterinin psikolojik yapısını çok başarılı oynamış, Matt Damon başarısız yalancı ama yine de başarılı köstebek karakterinde yine harika. Ancak Mark Wahlberg bence filmdeki en başarılı performansa imza atmış. O kafadan kontak Dignam karakterini o kadar başarılı canlandırmış ki... Hele hızlı ve sinirli konuşması yok mu?

Film bir Holywood filmi olabilir ama hiçbir şekilde Holywood filmlerindeki o kuru tat yok. Her ne kadar "Holywood'da konu kalmadı" gibi eleştirilere maruz kalsa da film "Kirli İşler" filmine sanki bir ders veriyor; "Böyle yapılır asıl". Filmin kadrosu başlı başına bir şölen, üstüne yönetmen Martin Scorsese olunca eşsiz bir haz oluyor. Kurgusu, müzikleri, oyuncular... Martin Scorsese'nin yeniden dönüşü bir nevi. BAMBAŞKA BİR SCORSESE FARKI 9/10
-1 Oy
gerekirse oskar almasın  ama robert DeNiro'yla tekrar bir arada görmek istiyoruz scorsese abimizi. dicaprioyada laf yok tabi ama DeNiro'yla kıyaslanamaz
-3 Oy
matt damon...
-3 Oy
robert de niro ile derin kanki olan scorsese ne yazık ki bu dostluktan oscar anlamında pek umduğunu bulamadı. ve fakat ne zaman ki kafayı dicaprio'ya taktı işte o ara birşeyler çark etti!!!

nitekim dicaprio abi ile devam da ediyor. bakalım bellimi olur belki ikinci bir oscar uğuru getirir LEO, SCORSESE'ye!
-3 Oy
bu kadroya böyle film yakışır. 10/10
+ 5 Oy
bu kadroya böyle film yakışır. 10/10
+ 3 Oy
Filmi yanılmıyorsam üç defa izledim ve son izleyişimden bu yana birkaç sene geçti bu da tekrar izlemem için yeterli bir süre zarfıdır benim için ki bu dozajdaki kaliteli bir film için az bile. Film yıldız kadrosunu bünyesinde barındırmakla birlikte birçok oyuncuyu alışık olmadığımız rollerde sunan bir yapım. İşin güzel tarafı da tüm bu oyuncuların ayrı ayrı güzel performans sergilemeleri. Hepsi iyi hoş da Leonardo bu filmde bir harika. Leo'nun farklı bir tarz yakaladığı çıtayı bir üst kademeye taşıdığı filmlerin başında geliyor film.

Müzikler harika, kurgu olarak zaten eksik taraf bulmak çok zor. Tüm bu yıldız kadrosunun ve
kurgunun birleşimiyle şahane bir film bizlere sunulmuş bize de izleyip beğenmek düşer.
+ 2 Oy
Leonardo köstebek rollarini  çok iyi yapıyor..
0 Oy
Leonardo köstebek rollarini  çok iyi yapıyor..
0 Oy
Scorsese'nin ödülü reddetme olasalığı düşüktü. Reddetmezdi. Zaten istiyordu. Filmi eleştirmenler nezdinde başarısız bulunan bir yönetmen iki gün ağlar, üzülür, sonra ye hatalarından ders çıkarıp bir sonraki filminde iyi şeyler yapar, ya da aynı hataları tekrarlar. Scorsese farklı birisi. Duygusal. "New York New York" projesi eleştirmenler nezdinde kötü bulununca alkole ve uyuşturucuya sardı, bir sene kendine gelmedi. Kendine gelmesi de Raging Bull projesi ve De Niro sayesinde oldu. Ha bir de John Carpenter.

Böylesine duygusal ve sırf Oscar almak için Oscar alma yöntemlerini Aviator filmine uygulayan birisinden Oscar'ı almamasını beklemek saçma. O bütün benliğiyle istiyordu Oscar'ı ve aldı. Akademi de herhalde "artık iyi bir film çekmez, bununla verelim ödülü" diye düşünüp vermişlerdir. Aslında Shutter Island'la alması daha yerinde olurdu.

Filme gelirsek... Kesinlikle sıkmayacak bir film. Suç, gangster, mafya filmlerine ilgi duyuluyorsa bu film izlenir. Fena da değil hani ama bir Goodfellas, Casino gibi de değil. DiCaprio, Damon, Nicholson, Wahlberg, Sheen gibi usta oyuncular filme renk katıyor. Filmin yıldızı hep olduğu gibi Nicholson. Fakat DiCaprio da Damon da iyiydi. Wahlberg zaten iyi bir çıkış yakalamıştı bu filmle.
-2 Oy
-filmin sonunda..
-sonunu söyleme
-dur dur,sonunda..
-abi sonunu söyleme,sevmiyorum
-dur dur,sonunda ....... oluyor
-"kldnaskfnasfmasflas"

lisedeki arkadaşımın büyük bir acımasızlık örneği gösterip sonunu yumurtlamasına rağmen film favorilerim arasına girdi.
Ancak Scorcese nin oscarı kabul etmesi,ona sevgimi önemli ölçüde azalttı.
Bu filmdeki oscarı kabul ederek resmen Goodfellas,Taxi Driver filmleriyle oscarı gerçekten kendisinin değil de rakiplerinin hakettiğini kabul etmiş oldu.
Marlon Brando nun yaptığını bekliyordum.
Eğer Scorcese o sene oscarı reddetmiş olsaydı,bu iğrenç ödül önemli bir prestij kaybına uğrar,değerini büyük ölçüde yitirirdi bence.
Hitchcock,Kubrick,Welles gibi ödül alamadıkları bir organizasyon,böyle devam ettiği sürece dünyada bir numara olmaya devam edecek ne yazık ki.
-4 Oy
asansörün içindeki kafadan vurma sahnesi mükemmel!
+ 5 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum