? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1998
Süre
119dk

Oyuncular

Edward Norton Edward Norton
Derek Vinyard
Edward Furlong
Danny Vinyard
Beverly D Angelo
Doris Vinyard
Jennifer Lien
Davina Vinyard
Ethan Suplee
Seth Ryan
Yönetmen
Tony Kaye
Senarist
David McKenna
Müzik
Anne Dudley
Yapımcı
John Morrissey
Görüntü Yönetmeni
Tony Kaye
American History X

Geçmişin Gölgesinde

American History X

9.1/10 IMDB Puanı: 8.6

Derek Vinyard, babası siyahlar tarafından öldürülen bir neo-Nazi'dir. Bir gün arabasını soymaya çalışan üç siyahı  acımasızca öldürür ve tutuklanarak hapise gönderilir. Derek, hapiste kaldığı sürede ırkçı düşüncelerini sorgulamaya başlar ve iyilikle kötülüğün her ırkın içinde varolduğunu farkeder.

Kardeşi Danny de ırkçı fikirler taşımaktadır ve en büyük idolü ağabeyi Derek'tir. Yaşadıklarından ders alan Derek ise, hapisten çıkınca Danny'ye doğru yolu göstermeye çalışacaktır.

 

Yorumlar

Yorum Yaz
film güzel kendini de izletiyor ama öle o filmi izlemidiysen çok şey kaybedersin dedirten bir film de değil
-1 Oy
izlemediyseniz hemen izlemeniz gereken film.ağaç yaşken eğilir atasözümüzü hatırlatıyor.tam film bitti derken gerçek sonun o olmadığını anlıyorsunuz.'yaptığın şeyler sana daha iyi bir yaşam sundu mu?'
-1 Oy
Edward Norton’ın dört dörtlük yazılmış karakteri, babasının henüz hayatta iken ortaya koyduğu felsefeye boyun eğişinde, onun ölümünden hemen sonraki ruh durumunu kameralar önünde açık edişinde, kontrolünü kaybedip zulmettiği kız kardeşinden af dileyişinde, sinir krizi geçiren kardeşinin kendisini defaten kepenklere yapıştırmasına göz yumuşunda görülebileceği üzere yumuşakbaşlı, duygulu birisi. Akıllı olması ise zaten filmin çıkış noktası... Ne var ki gözlerinin açılması, aklıselimine kavuşması için, acı ama, zoraki becerilmesi icap ediyor. Irkçılık öyle fena bir ruh yarası, insanın varoluşunu, kişiliğini, zihnini kemiren öyle beter bir rahatsızlık ki, ‘erkekliğinden olmak’ yegâne çıkış yolu gibi duruyor; alkoldeki detoks tedavisinin yerini tutuyor.”
0 Oy
BÜYÜK BİR FİLM. IRKÇILIK VE SEVGİ ADINA MUHTEŞEM İZLER TAŞIYAN HARİKA BİR SİNEMA ŞAHESER...
0 Oy
edwardın en begendigim filmlerindedir senaryo harika 10/10
0 Oy
we are not enemies but friends.
we must not be enemies.
though passion may have strained.
it must not break our bonds of affection.
the mystic cords of memory will swell when again touched.as surely they will be by the better angels of our nature.
-3 Oy
4/4 lük bir film. eksik yönleri yok ama artıları çok. olduda izlemeyen varsa muhakkak izlemeli
-1 Oy
bence bu tür hikayeleri anlatan filmlerden kat be kat ötede bu film. ilk izlediğimde oyunculuk senaryo yönetmenlik vs ne varsa hayran kalmıştım. özellikle edward norton kariyerindeki en iyi performanslardan birini gösterdi. son dönemdeki filmlerinde bunu çok arıyorum.
-1 Oy
sosyal mesaj içerikli!
-2 Oy
bu türde ve kalitede dahada bi film çekilmedi ben ona üzülüyorum :/

dönüp dolaşıp 4. kez izledim arkadaş
-2 Oy
muhteşem bir film.edward norton tüm karizmasıyla karşınızda.
-2 Oy
Kaye'in çekildiği zaman tartışmalara yol açan bu 'Neo-Nazi esareti' filmi, yıllar geçtikçe daha da önem kazandı.Yönetmenin (kaye jeneriğe adını Humpty Dumpty olarak yazmak istemişti) istediklerini bir potada eriten Norton ise, karakterinin zalimliğine saf bir gerçeklik katıyor.
0 Oy
:/ Nasıl moralimi bozmştn sen yaa
-1 Oy
Her film başaramaz baştan sona verdiği tadı korumayı, o tat ile sonuna kadar gidebilmeyi. Bu film bunu başaran ender filmlerden. Irkçılık ve ırkçılığın nelere mâl olduğunu ne kadar güzel anlatmış. Basit sanılan fikirlerin, öfkelerin ve eylemlerin aslında kimleri, ne derecede etkilediğini görebilirsiniz bu filmde. Keskin sirkenin küpüne zarar olmasından tutun öfkeyle kalkanın zararla oturacağı ve buna benzer atasözlerinin örneklerinin bulunduğu film.

Oyunculuklar hakkında gerçekten söylenecek söz yok. Arkadaşların dediği gibi Norton'un bence de en iyi filmlerinden. Yardımcı oyuncu da çok başarılı zaten terminatör 2 den de yabancısı olmadığımız birisi ve rolünün hakkını fazlasıyla vermiş.

İnsana haz verdiği gibi bazı şeyleri durup düşünmenizi sağlayan izlediğinizde size anlamlı bir şeyler katan ve bu filme ayırdığımız 2 saatin hayatımızda geçirdiğimiz boş 2 saatlere kıyasla ne kadar dolu ve anlamlı geçtiğini düşünmemizi sağlayan bir film.
0 Oy
Ed Norton'un aştığı, muhteşem bir performans sergilediği film. Fight Club'ta da çok iyiydi. Ama burada daha da iyi. Kariyerinin en büyük performansı. Derek'in tüm hallerini başarılı bir şekilde sergileyebilmiş.

Adaşı Ed Furlong ise beklenmeyecek derecede iyiydi. Norton'un yanında ezilmiyor.
Tony Kaye'in yönetmenliği sağlam. Kurgusu iyi.

Nazizm'e, Semitizm'e, sistemin çürümüşlüğüne, siyah düşmanlığına, siyahlarla beyazların çekişmesine değinmesi bakımından önemlidir. Söyleyecek sözü, sistemle derdi olan bir film American History X. Bu da onu daha da önemli kılıyor.
+ 5 Oy
Harika bir konusu olan film. Edward Norton'un bu filmdeki oyunculuğu harika. Mutlaka izlemelisiniz.
+ 2 Oy
kesinlikle izlenmesi gereken bir film edward norton un en iyi filmlerinden
+ 5 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum